Alexa
21 Kasım 2017 Salı 11:38
Vergisini Düzenli Ödeyen Mükellefe İndirim Başlıyor
Kamu Personeli

Maliye Bakanlığı vergisini düzenli olarak ödeyen vatandaşa indirim sağlanacağına ilişkin açıklamada bulunmuştu. Bu kapsamda yapılacak indirim yılbaşından itibaren geçerli olmaya başlayacak.

Vergisini düzenli ödeyen vatandaşa yapılacak yüzde 5’lik indirim 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Yenişafak Gazetesi’nden Cahit Saraçoğlu’nun haberine göre, geriye dönük 2 yıl içerisinde düzenli beyannamesini veren, vergisini yatıran ve kaçakçılık suçunu işlememiş olanlar uygulamadan yararlanacak. İndirim miktarı 1 milyon lirayı geçemeyecek. 

Vergi İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Söz konusu indirim kapsamından ilk olarak 2017'nin gelir ve kurumlar vergisi kazançlarını 2018'in mart ve nisan ayında beyan edecek mükelleflerden, geriye dönük 2 yıl içerisinde düzenli beyannamesini veren, vergisini yatıran ve kaçakçılık suçunu işlememiş olanlar yararlanacak.

Yapılan indirim ile uyumlu mükellefe bir vergi istisnasını ya da muafiyeti getirmiyor. Sadece mükelleflerin vergi dairesine ödeyecekleri vergi tutarında indirim sağlıyor.

İndirim Uygulanacak Vergi Türleri 

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan indirim; ticari, zirai ve serbest meslek kazancı üzerinden hesaplanan yıllık gelir vergisi ile kurumlar vergisi üzerinden uygulanacak. Geçici vergi, stopaj, KDV, ÖTV, MTV, Damga Vergilerinde herhangi bir indirim uygulanmayacak. Bakanlar Kurulu, indirim oranını iki katına kadar artırabilecek ya da sıfıra kadar indirebilecek.

Gelir Vergisi Mükellefi Yararlanamıyor

Düzenleme kapsamında; ücret, kira, değer artış kazancı, faiz, kar payı vb. menkul sermaye iradı elde eden, gelir vergisi mükellefleri indirimden yararlanmayacak. 

Kurumlar vergisi mükelleflerinden ise bankalar, faktoring şirketleri, sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları yararlanamayacak. 

Gelir vergisi mükelleflerinin yararlanabileceği indirim tutarı ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle beyan edilen kazançların toplam gelir vergisi matrahı içerisindeki oranı dikkate alınmak suretiyle hesaplanan gelir vergisi esas alınarak yapılacak.

Yüzde 5’i Vergi İndirim Tutarı Sayılacak

Yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5'i, vergi indirim tutarı olarak hesaplanacak. Öncelikle bu beyannameler üzerinden ödenmesi gereken gelir veya kurumlar vergisinden indirilecek. 

İade Hakkı Kaybedilmiş Olacak

İndirim tutarının ödenmesi gereken vergiden fazla olması halinde kalan tutar, yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihi izleyen bir tam yıl içinde beyan üzerine tahakkuk eden diğer vergilerinden mahsup edilebilecek. Bu süre içerisinde mahsup edilemeyen indirim tutarları, mükelleflere iade edilmeyecek. Yani, iade hakkı kaybedilmiş olacak.

Eski Orandan Hesaplanacak

Vergi indiriminden yararlanan mükelleflerin, öngörülen şartları taşımadığı sonradan tespit edildiğinde ilgili vergilendirme döneminde indirim nedeniyle ödenmeyen vergiler eski orandan yeniden hesaplanıp ödenecek.İş dünyası, vergi indirimindeki oranı yetersiz buluyor. Yapılacak indirimin yüzde 10 olması gerektiği savunuluyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 21.11.2017 17:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.