Yabancıların Türk Lirasına İlgisi Değerleri Yükseltiyor

Türkiye'nin büyümesi ve enflasyonun düşeceğiyle alakalı olan beklentilerin güçlenmesi; yurt dışı yerleşiklerinin Türk Lirası varlıklara ilgisini artırmasının yanı sıra döviz kurlarına direkt olarak etki ediyor. Bu detaylara göre Türk Lirasına ilgi son 5 yılın en yükseğini görüyor.

Yabancıların Türk Lirasına İlgisi Değerleri Yükseltiyor

Türkiye Cumhuriyeti 2018 yılıyla alakalı olarak pozitif beklentilerin güçlenmesiyle yurt dışında yerleşik kişilerin Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ve hisse senedi tarafında 52 haftalık kümülatif alımları 12 milyar dolara yaklaşım göstererek 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Türkiye'nin güçlü büyümesi ve açıklanan öncü seviyelerin 2018'in görünüüne ilişkin pozitif beklentileri güçlendirmesi, yurt dışı yerleşiklerinin Türk Lirası varlıklarına ilgisi artarken, buna bağlı olarak döviz kurlarının düşüş tahminlerinin daha yüksek seslerle dillendirilmesi sağlanılıyor. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerinden alınan detaylara göre, yurt dışı yerleşiklerin Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ve hisse senedi tarafında 52 haftalık kümülatif alımların 11,8 milyar dolara ulaşarak 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. 52 haftalık kümülatif işlemlere göre DİBS'te 9 milyar dolar ve hisse senetlerine 2,8 milyar doalrlık net alım gerçekleştiren yurt dışı yerleşik kişilerin, Türkiye'nin yüzde 6- 7'si oranında büyümesinin beklendiğini 2017'nin ardından ekonomi güveni, tüketici güvenleri, öncü imalat ve ihracat gibi verilerin pozitif şekilde işaret etmesini fiyatlarını belirtiyor.

Türk Lirası varlıkları üzerinde en önemli baskı unsuru olan enfasyonun küresel piyasalarda devam eden risk iştahi ve TCMB'nin sıkı duruşunu devam ettirmesinin etkisiyle yıllık oranda düşüşe geçeceği ve beklentilerin bu yönde artması gerek yurt içi ve yurt dışında yatırımcıların bu varlıklara yönelmesinin sağlamış oldu. Bugün açıklanan raporlara göre yüzde 1,02 olan son 6 yılın en düşük ocak ayı artışına işaret eden enflasyon yıllık oranda yüzde 11,92'den yüzde 130,35'e gerilemiş oldu. Son 2 haftada açıklanan ocak ayına ilişkin makroekonomik verilerin 2017 yılında pozitif havanın bu yılın ilk çeyreğine taşınacağınada işaret etmekte. 

FAİZLER BASKIYI AZALTACAK

DenizBank Yatırım Grubu Stratejisti Okun Gödek konuyla alakalı olarak 2017'nin tamammına hakim olan "Küresel risk algısındaki olumlu hava ve fon akımlarının hızlandırılması" temasından Türkiye'nin müspet yönde yararlanmayı başardığını ifade etti. Büyümedeki ivmelenme ve 2016'da devralınan varlık fiyatlamalarındaki ucuzlamanın yabancı yatırımcılar için TL cinsinden değerlenen varlıklara ilgisini artırıyor. Gödek konuyla alakalı olarak; "TCMB'nin yönlendirmesi ve beklentilerimizin paralel enflasyonun baz etkisinden kaynaklı geri çekilecek olması Hazinenin şubat ayı sonrasında yaz dönemine dek azalacağı ifade edilen borçlanma ihiyaçlarının hafifleyeceğini düşünmekteyiz." dedi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE