Yapılandırma Trafik Cezalarını da Kapsıyor

Trafik cezalarıyla ilgili yapılandırma neticesinde, Ekim sonuna kadar başvuru yapanların borçları yapılandırma ile düşecek, peşin ödeyenlere ise...

EKONOMİ 25.09.2016, 10:50 25.09.2016, 11:00
Yapılandırma Trafik Cezalarını da Kapsıyor
Ülkemizde 4 milyon 250 bin kişinin yaklaşık 6 milyar lira trafik cezası borcu var. Borcunu ödeyemeyenler için yapılandırma müjdesi geldi. Ekim sonuna kadar başvuru yapanlar trafik cezası borçlarını kolayca ödeyebilecekler.

Vatandaşın devlete olan borçlarını kolaylıkla ödemesinin önü açıldı. Borçlara ilişkin yapılandırma, vergi borcu, pirim borcu, öğrenim kredisi borcunun yanı sıra trafik cezalarını da kapsıyor. 

Yapılandırmaya göre, 30 Haziran 2016 ve öncesi trafik cezası borçları, kolaylıkla ödenebilecek. Yapılandırma için Ekim ayının sonuna kadar bağlı bulunulan vergi dairesine gidip başvuru yapmak yeterli. Yapılandırmaya gidilen borçlarda gecikme faizleri ve vergi zamları silinecek. Durum böyle olunca da borçlar bir hayli düşecek. Borcunu, isteyen vatandaş taksitli ödeyecek isteyen de peşin ödeyecek.

Borçların peşin ödenmesi daha çok avantaj sağlayacak. Peşin ödeme yapmak isteyenler enflasyona göre hesaplanan tutarın yarısını ödeyecekler. 

2013 Nisan ayında 150 TL olarak kesilen trafik cezası, 2016 yılında 442 TL'ye yükseldi. Yapılandırma sayesinde 292 TL olan zam tutarı düşülecek, asıl borca enflasyon tutarı eklenecek. 442 TL olan borç 183 TL olarak ödenecek.

Kamupersoneli.net 
Yorumlar (1)
Tayfun 3 yıl önce
Tarfik cezam 2 yıl öncesine ait ama vergi dairesine yönlendirilmediği için aftan yararlanamıyorum ne yapmalıyım?