Yargıtay 22. Hukuk Dairesinden Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Tazminat Ödemesi Kararı!

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından açıklanan karara göre milyonlarca işçi ihbar tazminatı alamayacak... Yargıtayın kararına göre istifa eden işçilere kesinlikle ihbar tazminatı ödenmeyecek. Peki kararın gerekçesi ne? İşte milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren gelişmelerin detayları.

EKONOMİ 15.07.2019, 17:13
Yargıtay 22. Hukuk Dairesinden Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Tazminat Ödemesi Kararı!

İşten çıkarıldığını iddia eden bir işçi 2. İş Mahkemesi’ne başvuruda bulundu ve iş akdine haklı bir neden olmadan son verildiğini belirtti.

Kıdem ve ihbar tazminatları ile birkaç işçilik alacaklarını davalıdan tahsil edilmesini istedi. Ancak Yargıtay'ın kararı beklendiği gibi olmadı. İşte milyonlarca çalışanı ilgilendiren tazminat kararı gelişmesi...

MAHKEMEDE SAVUNMA YAPTI

İşveren mahkemeye çıktı ve savunma yaptı. Davalı işveren iş akdinin davacı tarafından tek taraflı sonlandırıldığını ve bu nedenle ihbar ve kıdem tazminatını hak etmediği belirtti.

Davacının çalışma süresinin 1 yılın altında olmasından dolayı kıdem ve ihbar tazminatı alamayacağını belirten mahkeme, davacının iş akdinin tazminat gerektirmeyecek şekilde son bulduğunu vurguladı.

Ancak mahkeme işverenden fesh durumunu ispatlamasını istedi ve yaşanan olay Yargıtay 22. Hukuk Dairesine taşındı.

İhbar tazminatının iş sözleşmesini fesheden tarafa karşı ödenmesi gereken bir tazminat olduğu vurgulanan kararda ise;

"İş Sözleşmesi’ni fesheden tarafın ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Dava dosyası değerlendirildiğinde davacının işi kendisinin bıraktığı anlaşıldığından; Mahkemece ihbar tazminatının reddi yerine yanılgılı değerlendirme ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)