Yaz Saati Uygulaması İle Ne Kadar Tasarruf Elde Edileceği Açıklandı

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile sürekli yaz saati uygulamasına geçildi. Peki yaz saati uygulaması ile ne kadar tasarruf elde edilecek? Konu hakkında detaylar haberimizde...

EKONOMİ 08.10.2018, 08:40
Yaz Saati Uygulaması İle Ne Kadar Tasarruf Elde Edileceği Açıklandı

Gün ışığından daha fazla yararlanmak ve tasarruf elde etmek için Resmi Gazete'e yayımlanan karar ile sürekli yaz saati uygulamasına geçildi.

Sürekli yaz saati uygulaması ile elde edilecek olan tasarruf hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir açıklama yaptı. Bakan Dönmez yaptığı açıklamalarında Türkiye'nin yaz saati uygulaması ile enerjisini daha verimli kullanacağını alınan bu karar ile AB ülkeleri başta olmak üzere, birçok ülkeye örnek olunduğunu ifade etti.

ELDE EDİLEN TASARRUF

Konu ile ilgili olarak Hürriyet Gazetesinden Neşe Karanfil'in aktardıklarına göre Bakan Dönmez sürecin sosyal, ekonomik ve psikolojik taraflarını düşündüğümüzde Türkiye'nin son iki yılda kat ettiği mesafe bizler için önemli bir tecrübe olduğunu vurguladı.

Elde edilecek olan tasarruf hakkında ise İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) hazırladığı rapora göre elektrik tüketiminde toplam tasarruf değeri 1.3 milyar kilovatsaat olarak hesaplandı. Enerji anlamında elde edilen bu değerin ekonomik karşılığı ise 803 milyon TL'ye tekabül etmektedir. 

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)