Yemek Kartlarında Gelişme! Çalışanlar Kararı Bekliyor

Türkiye genelinde binlerce işletme sahibi ve milyonlarca çalışanın kullanmış olduğu yemek kartlarından alınan komisyonun belirlenmesinde çıkacak karar bekleniyor. Kararın bu hafta Perşembe günü alınması bekleniyor. Komisyon ücretlerinin ortak yolu bulmak adına vereceği karar milyonlarca çalışanları yakından ilgilendiriyor.

EKONOMİ 24.04.2018, 11:05
Yemek Kartlarında Gelişme! Çalışanlar Kararı Bekliyor

Gümrük Bakanlığı tarafından restoran firmaları ve komisyon elde eden şirketlerle görüşmeler yapıldı. Söz konusu hazırlanan taslağı değerlendirmeye alan bakanlığı bu perşembe kararın açıklanacağı ifade ediliyor.

Komisyon ücretlerinin yüzde 3- 4.5 arası olması bekleniyor. 

İstanbul Ticaret Odası Restoran ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Komitesi Başkanı Fatih Güner konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada;

"Bu konularda kanun düzenlemeleri yapılması şart. Komisyon düzenlemesi kanunu faizlere bağlanamaz. Çünkü bakıldığında fazilerin yükselmesi durumunda esnaflarımıza zarar verecektir. Faizler düşerse yemek kartı firmaları zarar edecektir. Her iki taraf içinde sürdürülebilir olmayan mevcut oranların yüzde 3- 4.5 aralığında olması gerekmektedir." dedi.

5 yıldır bu konu üzerinde çalıştıkları federasyon adına yemek kartı projesini devreye aldıklarını sözlerine ekleyen Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sait Karabağlı ise bu konuda açıklama yaparak;

"Bizler yüzde 1 ile çalışan bir sistem geliştirerek rekabeti dengelemiş durumdayız. Bu tamamen hizmet amaçlı olacaktır ve kar amacı bulunmayacaktır. Federasyonumuz bünyesinde bir kart sistemi oluşturduk. İnternet üzerinden siparişlerdeki çalışmalarda da son aşamaya gelindi. Tüm sektör bu yapıya açıktır bizim kartlarımız her zaman hazır bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)