Yeni Ekonomi Programı kapsamında BES'in zorunlu hale gelebilmesi gündemde

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı kapsamında Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) zorunlu hale gelebileceği ifade edildi. İşte konuyla alakalı olarak tüm detaylar sitemizde...

EKONOMİ 24.09.2018, 08:46
Yeni Ekonomi Programı kapsamında BES'in zorunlu hale gelebilmesi gündemde

Yeni Ekonomi Programı kapsamında Bireysel Emeklilik Sistemi'nin zorunlu olabileceği ifade edildi.

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Noyan Doğan yazdığı satırlarda Yeni Ekonomi Programı'nda yer alan otomatik BES'in yeniden yapılandırılabileceğini ifade ederek zorunlu hale getirilebileceğini yazdı.

Yazısında ise; "Malum, otomatik katılım, zorunlu bir sistem değil; isteyen dilediği zaman sistemden ayrılabiliyor. Yeni düzenleme ile çalışanlar sistemden ayrılamayacak. Ne kadar süreyle? Öğrendiğime göre üç yıl süreyle" dedi.

İşte Hürriyet Gazetesi Noyan Doğan'ın açıklamaları;

"Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, açıkladığı, 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'na (YEP) sigorta ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) de girdi.

Hem de bu öyle bir giriş ki, önümüzdeki dönemde, her iki alanda da yapılacak değişiklikler hem kelimenin tam anlamıyla devrim niteliğinde hem de tüm çalışanları ve reel sektörü yakından ilgilendiriyor.

Atılacak adımlardan biri, BES konusunda. Yeni Ekonomi Programı'nda, büyüme ve istihdam başlığı altında uygulanacak politikalar ve tedbirler arasında yer alan bireysel emeklilik konusunda aynen şunlar yazıyor:

Çalışanların işverenleri aracılığıyla bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak katılması uygulaması yeniden yapılandırılarak daha sürdürülebilir hale getirilecek. Bir diğeri ise sigortacılık alanında

Bu konuda da; ülke genelinde, teminat bulunamayan riskleri kapsayacak bir Türkiye Reasürans Havuzu oluşturulacak. Gerçi, her iki konu da ilk defa Yeni Ekonomi Programı'nda yer almıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ağustos ayında Yeni Ekonomi Modelini açıklarken de milli reasürans modeli uygulanacağını, bireysel emeklilikte de değişiklikler yapılacağını gündeme getirmişti." ifadelerini kullandı.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)