Yeni Hafta İçinde Benzin ve Motorine Zam Görünüyor! Fiyatlar Pompaya Yansıyabilir

Petrol fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle benzin ve motorine hafta içinde zam yapılması ön görülüyor. Fiyatlarda 20 ile 25 kuruş arasında değişen bir zam beklenirken bu zammın fiyatlara yansıtılabileceği değerlendiriliyor.

EKONOMİ 07.10.2018, 22:44
Yeni Hafta İçinde Benzin ve Motorine Zam Görünüyor! Fiyatlar Pompaya Yansıyabilir

Döviz fiyatlarında yaşanan gelişmeler dolayısıyla petrol fiyatları sürekli değişiklik gösteriyor. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde benzin ve motorin fiyatlarında da bu hafta içinde zam yapılması bekleniyor. 

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre, hafta içinde benzin ve motorin fiyatlarına 20 ile 25 kuruş arasında değişen bir oranda zam yapılacak. Bu konuda en çok merak edilen konu ise bu fiyatların pompaya yansıtılıp yansıtılmayacağı noktasında. 

YENİ HAFTADA BENZİN VE MOTORİN FİYATLARINA ZAM YAPILABİLİR?

Ekonomide yaşanan gelişmelerden dolayı devlet benzin fiyatlarına gelen zamları ÖTV'den karşılayarak vatandaşlara yansıtmıyordu. Ancak önümüzde ki hafta içinde yaşanması beklenen zam ile ilgili olarak fiyatların pompaya yansıtılacağı yönünde. Zira eğer benzin fiyatlarında 20 veya 25 kuruşluk bir zam uygulanır ve bu zam fiyatlara yansıtılmazsa devletin her bir litre motorinden aldığı ÖTV tutarı ise, 75-80 kuruşa kadar gerileyecek. Ayrıca motorin ve benzinde yapılması planlanan son artışın pompaya yansıtılmaması durumunda, devletin ÖTV'den karşıladığı tutar litre başı 1 TL’yi geçecek.

Geçmişte buna benzer bir durum yaşanmış ve bir litre benzinden alınan ÖTV tutarı 90 kuruşa gerilemişti. Devlet o dönem gelen 45 kuruşluk zammı fiyatlara yanstımış ve ÖTV'den litre başına gelen tutarı 1 TL'nin üzerine çekmişti. Devlet, 16 Ağustos’ta litrede aldığı ÖTV tutarının 90 kuruşa gerilemesi üzerine, 45 kuruşluk ÖTV artışını motorinin pompa fiyatına yansıtmıştı. Yüzde 18’lik KDV ile birlikte motorin fiyatı, 53-54 kuruş artmıştı.

Yeni hafta içinde beklenilen zam için ise fiyatların pompaya yansıtılıp yanıtılmaması ya da ÖTV'den karşılanması gibi konular merak konusu. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (1)
Berk 12 ay önce
Zamlardan artik arabaya binemez olduk...super bir cozum yonetim sekli zam koy dur enflasyonla super mucadele aferin durmak yok kaziga zama devam