YEVDES sona erdi!AB destekli projeye 204 kurum başvurdu

YEVDES sona erdi!AB destekli projeye 204 kurum başvurdu

Belediyelerin ve üniversitelerin yenilebilir enerji yatırımlarını destekleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yürüttüğü proje bugün sona erdi. Avrupa Birliği destekli projeye 204 kurum başvuru yaptı.

Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) 63'ü üniversite, 141'i belediye ile birlikte toplam 204 kurum başvuru yaptı. YEVDES projesi için en çok başvuru yapılan alan binalarda enerji verimliliği ve güneş enerjisi santralleri kurulumu alanları oldu.  

Toplam 204 kurum başvurdu 

Proje kapsamında sağlanacak yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği eğitimleri, yurt dışı çalışma ziyaretleri, enerji fizibilite çalışmaları, enerji verimliliği etüdü ve mühendislik hizmetleri desteğinden faydalanmak üzere 63'ü üniversite, 141'i belediye olmak üzere toplam 204 kurum başvuruda bulundu. Enerji verimliliği alanında 49 üniversite, 31 belediye müracaat yaparken, yenilenebilir enerjinin çatı tipi güneş alanındaki proje başvuru sayısı üniversite için 30, belediye için 42 olarak gerçekleşti. 

Yenilenebilir enerji alanında arazi tipi güneş enerjisi projeleri için 86, rüzgâr enerjisi projeleri için 7, biyogaz projeleri için ise 15 başvuru yapıldı. Jeotermal enerji proje başvurusu 6, hidroelektrik proje başvurusu ise 2 oldu. 

En fazla başvuru binalarda enerji verimliliği ve güneş enerjisi alanında 

Böylece, YEVDES kapsamında toplam 348 başvuru yapıldı. En çok başvuru, binalarda enerji verimliliği ve güneş enerjisi santralleri kurulumu alanlarında alındı. Bu başvurular değerlendirilerek destek sağlanacak 160 proje belirlenecek. Teknik destek hizmeti, Alman Uluslararası İş birliği Kurumu liderliğindeki konsorsiyum tarafından yaklaşık 4,5 milyon avro bütçe ve 30 ay süreyle uygulanacak. 

 Başvuran kurumlar,  projelerini YEVDES’in sayfasından öğrenebilecekler. 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler