Yılbaşında gelecek zamlar cepleri yakacak!

Türkiye Suriye’de Türk askeri tarafından kararlılıkla sürdürülen Barış Pınarı Harekatına odaklandığı bugünler de ekonomik olarak da ABD tarafından tehdit altında. ABD Başkanı Trump’ın ekonomik tehditlerin yanı sıra Türkiye yılbaşında gelecek zamlarla ekonomik olarak zor bir sürece girmiş olacak.

EKONOMİ 10.10.2019, 19:30
Yılbaşında gelecek zamlar cepleri yakacak!

Türkiye’nin en büyük hatalarından bir tanesi olarak gösterilen ABD Papaz Brunson krizinin ardından hiçbir zaman aynı günlere geri dönülemedi. Enflasyon yüksek seviyelerde izlerken her şeye zam gelmesi vatandaşların umutsuzluğa kapılmasına neden oldu.

TÜRKİYE ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR!

Son olarak Suriye’de kararlılıkla ve kahramanca yürütülen Barış Pınarı Harekatı’nı yakından takip eden ABD Türkiye’yi her fırsatta ekonomik krizle tehdit ederek diz çöktürmek istiyor. Zor süreçlerden geçen Türkiye ABD’nin tehditlerine de aynı şekilde cevap vermeye devam ediyor.

ABD EKONOMİ İLE TEHDİT EDİYOR

ABD’nin tehditlerinden ziyade ekonomide yaşanan sıkıntılı süreç kendini iyiden iyiye göstermeye başladı. Son olarak trafik cezalarına ve vergilere gelen zamlarla vatandaşlar belini doğrultamaz hale geldi. Yılbaşına yaklaşılan bu zamanda zamların çoğalacağı ve fiyatların daha fazla yükseleceği tahmin ediliyor.

 ASIL ZAM YAĞMURU 2020’DE BAŞLAYACAK!

Zam yağmurunun 2020'nin ilk günü yaşanacağını dile getiren uzmanlar, 1 Ocak 2020'den itibaren birçok vergi, harç ve trafik cezaları en az yüzde 22.55 oranında artacağını ve yıl başında memur maaşlarına sadece yüzde 4, emekli aylıklarına ise sadece yüzde 6.6 zam yapılacağını dile getirdi.

ZAM ÜSTÜNE ZAM GELECEK!

Yeni zamlarla birlikte 2020 yılının ilk günlerinden itibaren yurtdışından telefon getirenler bin 500 lira yerine 1.838 lira harç ödemek zorunda kalırken yılbaşından itibaren 4 yıl ve üzerindeki pasaportların harcı 812 liradan 995 liraya, ehliyet harcı 613 liradan 751 liraya çıkacak. Kırmızı ışıkta geçen ve araçta cep telefonu kullananlar yeni yıldan itibaren 235 TL yerine 288 TL ceza ödeyecek. En düşük değerdeki 1 ile 3 yaşındaki bir otomobilin Motorlu Taşıtlar Vergisi 861 liradan bin 55 liraya yükselecek.

Yorumlar (0)