Yükseltilen Fiyatları İndirmiş Gibi Yaptılar ! Önce Zam Sonra İndirim Oyunu

Birçok marka ve satıcı, herkes alışverişe koşacak diye etiketlerde oynama yaptı. Marka ve satıcılar fiyatların arttırdı ve daha sonra indirim günlerinde eski fiyatına indirdi. Bu büyük aldatmaca ise tüketicilerin dikkati sayesinde ortaya çıktı.

EKONOMİ 02.12.2019, 07:56
Yükseltilen Fiyatları İndirmiş Gibi Yaptılar ! Önce Zam Sonra İndirim Oyunu

Birçok marka ve satıcı, herkes alışverişe koşacak diye fiyatlarını artırdı sonra indirmiş gibi yaptı. Marka ve satıcılar tarafından yapılan bu büyük aldatmaca tüketicilerin dikkati sayesinde ortaya çıktı. 

Kasım ayının ortasından itibaren bütün alışveriş siteleri, markalar, mağazalar bu güne hazırladı tüketicileri... e-Ticaret sitelerinin reklamları internete bağlanan herkese ezberletinceye kadar anlattı sözde indirim gününü. Önüne efsane, şahane, muhteşem sıfatları konulan cuma günü inanılmaz indirimler yapılacağını duyurdular. Amerika’da kölelik zamanından kalma bir uygulama olan ‘kara cuma’ aldatmacası, geçtiğimiz cuma günü, yani 25 Kasım 2019’da yaşandı.

ÖNCE ZAM SONRA İNDİRİM

Türkiye Gazetesinden Canan Eraslan'ın aktardıklarına göre geçtiğimiz yıl görünen önce zam sonra indirim uygulaması bu yıl da yapıldı. Bu uygulama hemen hemen her marka tarafından ürün ve internet sitesinde uygulandı. 

Mağazalarda ise tüketiciler tarafından mağazalarda etiketlerin altına bakıldı. Buna göre önceki fiyatın daha ucuz olduğu görüldü. 

Bazı etiketler sadece birkaç kuruş indirimi gösterirken, bazılarında üzeri çizilen fiyatın aynısı yazılıp tüketici kandırılmaya çalışıldı. Yani haftalardır süren bol reklamlı şatafatın özeti, mağaza ve alışveriş merkezlerine koşturup saatlerce kapıda bekleyenlerin önemli bir bölümü hayal kırıklığı, büyük bölümü aldatılarak geri döndü. Sonuç ise iyice kabaran kredi kartı ekstreleri, boşalan cüzdanlar olarak kaldı.

İŞTE O ETİKETLER

Yorumlar (0)