Yumurta Fiyatları Düştü! Yumurta Kolisi Fiyatları Ne Kadar?

Irak'ın Türkiye'de yumurta alımını sona erdirmesi sonrasında piyasa genelinde arz fazlası meydana geldi. Buna bağlı olarak üretici olumsuz etkilendi ve yumurta fiyatlarına sert bir düşüş yaşandı. 30 adetlik bir koli yumurtanın fiyatı zincir marketlerde yarı yarıya düştüğü görülürken yumurtanın pazar fiyatları ise daha fazla düştü. Peki Yumurta Kolisi Fiyatları Ne Kadar? İşte detaylar.

EKONOMİ 12.06.2019, 17:20
Yumurta Fiyatları Düştü! Yumurta Kolisi Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye'nin yumurta ihracatının yüzde 90'ının yapıldığı Irak'ın Türkiye'de yumurta almayı durdurması sonrasında 30 adetli koli yumurtanın fiyatı zincir marketlerde 8 Türk Lirasına kadar düşerken, yumurtanın pazar ve bakkallarda ise fiyatları 5-6 Türk Lirasına kadar gerilemiş durumda.

liraya geriledi.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon konu hakkında yazılı açıklamadada bulundu ve üreticilerin bundan etkilendiğini ifade ederek;

"Irak’a gönderilemeyen haftalık 250 tır (yaklaşık 100 milyon adet) yumurta mecburen iç piyasaya arz oldu. İç piyasa zaten arz-talep dengesini zor sağlamışken, bu arz, üreticinin yüzde 50 zararına sebep olmuştur.

Yumurta üreticisi maliyeti 36 kuruş olan yumurtayı, 18-20 kuruşa dahi satamamaktadır. Sadece Irak’a gitmesi gerekip gidemeyen günlük 15 milyon, yasağın başladığı günden bu yana 600 milyon adet yumurta, piyasaya arz fazlalığı olarak yansımış ve tüm sektörün ekonomi dengelerini alt üst etmiştir.

Irak kapısına alternatif bulma şansımız olmadığı için stokların ve üretimin daha fazla yıkımlara sebep olmaması için ithal ham maddeleri zararla yumurta ve gübreye çevirmekteyiz. " dedi.

Üretimlerin geçici olarak daraltılması talebinde bulunan Afyon açıklamasında;

"Arz fazlalığına sebep olan üretimin daraltılması amacıyla 60 hafta üzeri hayvanların hızlı şekilde üretimden çekilmesini sağlamak için itlafına karar verilmesi ve bunu teşvik için hayvan başı 4-5 lira ödenek aktarılması sektörümüzü kurtaracaktır.

Ziraat Bankası başta olmak üzere mevcut kredilerin faizsiz yapılandırılmasını istiyoruz. Ekonomik dar boğazdaki üreticiye kredi temin edilmeli.

Sektörümüzün kurtulması, dolaylı olumsuz etkilerini kaldıracaktır. Yıllık 430 milyon dolar ihracat getirisi olan sektörün batışı, ülkemize zarar verecektir.

Stratejik öneme haiz bu bereketli sektörün, yabancı sermayeye yem olmaması, devletimize aşırı yük olmayacak bedellere bağlıdır." dedi.

Yorumlar (0)