Yüzbinlerce Kişiye Emeklilik Yolu Açılıyor

Yüzbinlerce kişi yaşlarını doldurdukları halde prim eksikliğinden dolayı emekli olamıyorlar. Ayrıca bu kişiler çeşitli sebeplerden dolayı da çalışma hayatlarına devam edemiyorlar. Ancak bu kişiler için bir müjde geldi ve prim eksikliği olan kişiler emekli olabileceklerdir. Bu konu hakkında detaylar haberimizde...

EKONOMİ 02.12.2018, 11:48
Yüzbinlerce Kişiye Emeklilik Yolu Açılıyor

Belli bir yaşın üstünde olan vatandaşlar, eksik primlerini borçlanıp emekli olabilecek. Yapılandırma kanunuyla geçmişe dönük borçlanan Bağ-Kur'lulara yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmeleri halinde, emekli olabilme fırsatı verilmişti. Şimdi SSK'lılar için de aynı imkanın sağlanması gündemde.

Güneş Gazetesinin aktardıklarına göre düzenleme çıkarsa, emeklilik yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim miktarını dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılacak.

BİN 800 GÜN ŞARTI

Bu kapsamda birkaç formül üzerinde duruluyor. Çalışmayla, öncelikle eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor.

Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Örneğin, en az bin 800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp bin 800 ve üzerinde prim günü olanlar, eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Ancak borçlanma yoluyla emeklilik için yasa çıkması şart.

Yorumlar (0)