Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'da ortak ATM'ye geçmişti. TEB, Denizbank ve QNB de katıldı

Kamu bankalara yani, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank arasında 2018 yılının Temmuz ayında imzalanan protokolle birlikte ortak ATM uygulamasına geçti. Ayrıca özel bankalardan Denizbank, QNB Finansbank ve TEB de yine ayda 3 kez sınırlamasıyla birlikte ortak ATM uygulamasına geçiş yapan bankalar arasına girdi. Bu uygulamada söz konusu bankalar birbirlerinin ATM'lerinde ücretsiz olarak para çekme, yatırma ve benzeri işlemleri yapabilecekler.

EKONOMİ 20.06.2019, 08:37 20.06.2019, 17:52
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'da ortak ATM'ye geçmişti. TEB, Denizbank ve QNB de katıldı

Kamu ve özel bankaların bazılarında ortak ATM uygulaması başlıyor. İmzalanan protokellerle ismi geçen bankalar birbirlerinin ATM'lerinde işlemlerini ücretrsiz olarak gerçekleştirecekler.

Kamu bankaları 2018 Temmuz'da imzaladı

Devlet bankalarının ATM üzerinden yapılan işlemlerde herhangi bir işlem ücreti alınmamasını sağlayan protokol, 2018 yılının Temmuz ayında imzalanmış ve devreye alınmıştı. Ancak gelinen noktada kamu bankası müşterilerinin bir çoğunun bu uygulamadan habersiz olduğu anlaşıldı. 

Kamu bankalarının 2018 yılı Temmuz ayında imzaladıkları protokol ile, ATM üzerinden yapılan işlemlerde herhangi bir işlem ücreti alınmaması sağlanmıştı. Bir kamu bankası müşterisi diğer bir kamu bankasının ATM’sinde işlem ücreti ödemeden işlem yapabilmeye başlamıştı.

O dönem operasyon masraflarını azaltması amacıyla yapılan bu protokol ile katılımcı bankalar, söz konusu işlemlerin oluşturduğu maliyeti kendi aralarında karşılanmasına karar vermişti. Gelinen noktada bir çok kamu bankası müşterisinin yapılan bu protokolden haberinin olmadığı anlaşıldı.

Denizbank, QNB ve TEB'de müşterilerinden ücret almayacak

DenizBank, QNB Finansbank ve TEB güçlerini tek ATM platformunda birleştirdi. Buna göre ayda 3 kez ile sınırlı olmak üzere söz konusu bankaların müşterileri ATM'lerde ücretsiz işlem yapabilecekler.

Buna göre ayda 3 kez ile sınırlı olmak üzere söz konusu bankaların müşterileri ATM'lerde ücretsiz işlem yapabilecekler.

Anlaşma kapsamında her ay toplamda 3 defa para yatırıp çekilebilecek veya kredi kartı borcu ücretsiz ödenebilecek.

Ayrıca üç bankanın müşterisi hesap bakiyesini, kredi kartı borcunun limitini herhangi bir adet sınırı olmadan sorgulayabilecek.

Yorumlar (2)
X men 1 ay önce
Bayat haber
Yalann 1 ay önce
Yalan haber denizbank an itibariyle para kesti