Eylül 2018 Kira Artış Zam Oranı Ne Kadar?

Sürekli olarak yükselen dolar kuru enflasyon rakamlarının da yükselmesine neden olurken bu da kiralarına zam gelecek olan kişilerin de olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Peki, Eylül ayında kiralar ne kadar zamlanacak?

EMLAK 31.08.2018, 08:55 18.01.2019, 22:46
Eylül 2018 Kira Artış Zam Oranı Ne Kadar?

Bilindiği üzere ev sahipleri ile kiracılar arasında düzenlenen kira sözleşmeleri üzerinde bunun aksini gösteren bir madde yer almadığı sürece 1 yıllık olarak düzenleniyor. 

Bu sürenin dolmasına rağmen iptal edilmeyen kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenmiş kabul ediliyor. Kira sözleşmesi yenilenirken ise ev sahibi belirli bir oranda kira zammı yapma hakkına kavuşuyor. 

Ev Sahibi Kiraya En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

Kira sözleşmesi yenilenirken yaşanan en büyük sorunlardan biride kira zam oranı üzerinde uzlaşmaktır. Ev sahipleri kendileri için yüksek bir oranda zam yapmaya çalışırken kiracılar ise kendi lehlerine olacak düşük bir oran için mücadele eder. 

Bu tip sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına alınacak en iyi önlem daha henüz kira sözleşmesi imzalanırken yenilendiği takdirde uygulanacak olan zam oranının kira sözleşmesine yazılmasıdır. Bu sayede hem ev sahibi hem de kiracı yıl sonunda yapılacak olan zam için önceden bilgi sahibi olarak kendisini ona göre hazırlama imkanı bulunur. 

Ancak kira sözleşmesinde kira zam oranı bilgisi yer almıyorsa bu durumda uygulanacak olan kira zammı için ev sahipleri en fazla o ay için açıklanan enflasyon rakamları içerisinde yer alan Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi ÜFE rakamlarının 12 aylık ortalaması için belirlenen rakam kadar kira zammı uygulama hakkı elde etmektedir. 

Kira Zam Oranı ÜFE TÜFE 

Çoğu insan "kira zammı üfe mi tüfe mi?" sorusunu sormaktadır. Kira zam oranı ÜFE üzerinden temel alınmakta olup bu oran direkt kira zam oranı değil ev sahiplerinin yapabileceği en yüksek zam oranı sınırlaması olarak uygulanmaktadır. 

Yani "kira artışı üfenin 12 aylık ortalaması oranında artırılır"  diye bir uygulama yoktur ancak kanunda en fazla bu kadar zam yapılmasına izin verilmektedir. Yani ev sahibi ile kiracı karşılıklı olarak anlaşarak en fazla bu oranda zam yapılması konusunda ortak bir rakam belirleyerek anlaşmaya varabilmektedir. 

Eylül 2018 Kira Artış Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Eylül 2018 kira zammı rakamları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Eylül 2018 tarihinde açıklanacak olup ilan edilir edilmez hemen sitemiz üzerinden takipçilerimize ulaştırılacaktır. 

Yorumlar (0)