İllere Göre Türkiye İçin Kazanç Vakti Kampanyasına Katılan Konut Projeleri Listesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan yeni konut kampanyası sloganı "Türkiye İçin Kazanç Vakti" oldu. İşte illere göre kampana listesi...

EMLAK 29.08.2018, 09:54 18.01.2019, 22:45
İllere Göre Türkiye İçin Kazanç Vakti Kampanyasına Katılan Konut Projeleri Listesi

Emlak Konut GYO başkanlığında başlatılan Türkiye İçin Kazanç Vakti büyük ilgi gördü. Proje ilk etapta sadece 33 konut projesi ile sınırlı kaldı. 

Ancak ilerleyen günlerde tıpkı bir önceki Emlak Konut Güçlü Türkiye Kampanyası projesinde olduğu gibi farklı konut projelerinin de listeye eklenmesine kesin gözü ile bakılıyor. 

120 Ay Vadeli Yüzde 0 98 Vade Farkı İle Taksitle Konut Satılacak! 

Aslında projenin bu kadar büyük bir merakla beklenmesinin en önemli nedeni konut kredisi faiz indirimi beklentisi oluşmasıydı. Büyük bir kesim 2. el konut kredisi faiz indirimi beklerken orta gelir grubu ise sıfır konut kredisi için faiz indirimi verilmesine de razı olmuştu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından dün yapılan açıklama bu nedenle bankaların konut kredisi indirimi haberi bekleyen kişilerde büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Çünkü kampanya kapsamında konut kredisi faiz indirimi yerine vade farkı uygulanarak taksitle konut satışı yapılması yöntemi benimsendi. 

Yani konut kredisi faiz oranları düştü haberleri boşa çıkartılarak sadece kampanyaya katılan 33 konut projesi için 120 ay vadeli yüzde 0 98 faiz oranı ile taksitle konut satışı yapan projeler açıklanmış oldu. Vatandaş ikinci el konut kredisi indirimi beklerken tüm sıfır konutlarda bu kampanyanın uygulanması talebi de artıyor. 

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Hayır, ne yazık ki şu anda bankaların bu yönde bir çalışması bulunmuyor. Finans sektörünün üst düzey yöneticileri peşpeşe yaptıkları açıklamalarda döviz kurlarının bu şekilde dalgalandığı bir dönemde konut kredisi faiz indirimi yapmalarının söz konusu olmadığının altını çiziyor. 

Konut kredisi faiz oranları ortalaması 2,25 seviyesine tırmanırken en uygun konut kredisi faiz oranı şu anda İş Bankası konut kredisi paketi ile sunulan yüzde 1,68 faiz oranı olarak öne çıkıyor. En yüksek konut kredisi faiz oranı ise konut kredisinde psikolojik eşik olarak tanımlanan yüzde 1 seviyesinin 3 katını da aşan Odeabank tarafından uygulanan Odeabank konut kredisi faiz oranı yüzde 3,30 olarak görülüyor. 

Yorumlar (0)