İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mevzuata aykırılık bulunan yapıları kapsayan imar barışı için başvurular tüm hızı ile devam ediyor. Peki, imar barışı başvurusu nasıl yapılır? İmar affı nedir, imar barışından kimler yararlanamaz, imar barışından kimler yararlanabilir, yapı kayıt belgesi ne demek?

EMLAK 26.07.2018, 09:29 18.01.2019, 22:39

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan imar barışı kapsamında 2 milyondan fazla kişi yapı kayıt belgesi almak için başvuruda bulundu. Yaklaşık 13 milyon mevzuata aykırı olan kaçak yapıları ve iskansız binaları ilgilendiren imar barışı kapsamında başvurular devam ediyor. Peki, imar barışı başvurusu nasıl yapılır?

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

İmar barışı kapsamında mevzuata aykırılık bulunan yapıların kayıt altına alınarak kaçak yapı statüsünden çıkarılmasını sağlayan yasal düzenleme kapsamında verilen belgeye yapı kayıt belgesi adı verilmektedir.

Bu belge sayesinde binaların yasalara aykırı olan kısımları bu şekilde kabul edilmekte ve kaçak yapı olsa dahi belge alındıktan sonra önceden kesilmiş olan cezalarda dahil olmak üzere kaçak yapı para cezası ve hapis cezası gibi yaptırımlardan muaf tutulmasını sağlamaktadır. 

Yapı Kayıt Belgesi Nereden Alınır?

Yapı kayıt belgesi almak isteyen kişilerin imar barışı başvuru formu işlemlerini e devlet üzerinden yapmaları gerekmektedir. İmar barışı başvurusu için kişinin atması gereken ilk adım e devlet üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurmaktır. 

Kişinin e devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kategorisi üzerinden imar barışı başvuru formu yazısını tıklaması ya da e devlet açıldığı zaman ana ekranda çıkan arama bölümüne imar barışı yazması yeterlidir. Gelen ekranda "imar barışı kayıt başvurusu ve sorgulaması" yazısına tıklamanız yeterlidir. Bu linke tıkladığınız anda karşınıza aşağıda yer alan resmin olduğu ekran açılacaktır. 

Ekranın sağ üst köşesinde başında + işareti olan yeni başvuru linkini tıkladıktan sonra karşınıza imar barışı başvuru formu olarak bilinen yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduracağınız ekran gelecektir. Ancak bu ekrana ulaşmak için bilgilendirme yazısını onaylamanız gerekir. 

Onay kutucuğunu işaretleyerek devam et butonuna basmanız durumunda açılan ilk sayfada yapı kayıt belgesi dolduracak olan kişinin iletişim bilgilerinin istendiği yeni ekran gelir. Yapıya ait bilgilerin olduğu ekranı ve diğer istenen bilgileri dolduran kişilerin yapı kayıt belgesi başvurusu tamamlanmış olur. Bakanlık doldurulan bilgileri inceleyerek onaylamakta ve yapı kayıt belgesi ücreti için SMS bilgilendirilmesinde bulunmaktadır. 

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)