Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur Nelere Dikkat Edilmelidir?

Taşınmaz malların kiralama işlemlerinde hem taşınmazı kiralayan hem de taşınmazı kiraya veren tarafların haklarının koruma altına alınması adına mutlaka kira sözleşmesi doldurulması gerekmektedir. Peki, kira sözleşmesi nasıl doldurulur, nelere dikkat edilmelidir?

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle kira sözleşmesinin her iki tarafın da haklarının korunması adına düzenlendiği bilinmelidir. Mümkünse sonradan sorun yaşanmaması adına noter onaylı kira sözleşmesi düzenlemeye çalışılmalı, böyle bir imkan bulunmuyorsa da kira sözleşemesi doldurulurken tüm kurallara eksiksiz olarak uyularak tarafların hak kaybı yaşamalarının önüne geçilmelidir. 

Kira Sözleşmesi Doldurulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kiraya verilen taşınmazın açık adresi tam olarak yazılmalı, kiraya veren ve kiralayan tarafın isimleri mutlaka sözleşmede kayıt altına alınmalıdır. Kiraya veren kişi olarak kayıt altına alınan kişinin mal sahibi olup olmadığı tapu kaydından kontrol edilmeli, iki isim farklı ise mutlaka hak sahibinin vekaletinin olup olmadığı incelenmelidir. 
  • Kira sözleşmesinin imza altına alındığı tarih açık olarak yazılmalı, kira sözleşmesi süresi kayıt altına alınmalıdır. Herhangi bir süre belirlenmediği sürece imzalanan kira kontratı 1 yıllık kabul edilir. Bu sürenin dolmasına rağmen kira sözleşmesi iptal edilmezse otomatik olarak yenilenir. 
  • Kira sözleşmesine kira bedeli açık olarak yazılmalı, kiralama koşulları var ise bunlar da özel olarak madde madde sözleşmeye eklenmelidir. 
  • Kiralama karşılığında bir depozito ödeniyorsa bu depozito bedeli kira sözleşmesine yazılmalı, depozitonun geri ödemesi için koşullar varsa bunlarda da maddeler halinde sözleşmede yer almalıdır. 
  • Ev sahipleri ile kiracıların karşı karşıya kalmalarına neden olan kira artış oranı için sözleşmede özel bir madde olmasına özen gösterin ve henüz yolun başında kiralama işlemi yaparken yeni oranı belirleyin. 
  • Kiralanan taşınmazda bulunan demirbaşlar kira sözleşmesinde tek tek kayıt altına alınmalıdır. Kiralayan taraf bunların teslimlerinde sorumlu tutulacağı için hepsini tek tek kontrol ederek sağlamlıklarından emin olmalı, teslim ederken de aynı şekilde sağlam olarak iade etmelidir. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma
Fatma - 2 yıl Önce

Kira sözleşmesini ev sahibiyle yaptıktan sonra yakınları kiracıyı istemezse kiracının durumu ne olur

MELEK
MELEK - 1 yıl Önce

Eşimden resmi olarak ayrıldım istanbulda evi var kendisi kiraya vermiş bende mersinde yaşıyorum kendisi yurt dışına gideceği icin evin kirasını benim almamı söyledi kontratı sen üstüne yap kirayı sen al dedi fakat ev istanbulda ben mersinde yaşıyorum bu durumda ben nasıl kendi adıma kiraciyla bi kira kontratı nasıl yapabilirim . Beni bilgilendirirseniz sevinirim.