Kiracılara Büyük Müjde! Yıllık Kira Artış Oranı Artık TÜFE Üzerinden Hesaplanacak, Kira Artış Oranı Düşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı ile kiracılara müjdeli haber geldi. Detaylar haberimizde...

EMLAK 20.09.2018, 13:56 20.09.2018, 14:35
Kiracılara Büyük Müjde! Yıllık Kira Artış Oranı Artık TÜFE Üzerinden Hesaplanacak, Kira Artış Oranı Düşecek

Bakan Albayrak tarafından özel bir sunumla açıklanan Yeni Ekonomi Programı kapsamında kiracılara büyük bir müjde geldi. 

Yıllık kira artış zam oranı ÜFE üzerinden değil TÜFE üzerinden hesaplanacak. Yapılan hesaplamalara göre yeni oranlarla 1 yıllık kira bedeli içerisinde kiracıların 1 aylık kira bedelleri ceplerinde kalmış olacak. 

Kira Artış Oranı Düşecek! 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapmış olduğu açıklamasında ev sahiplerini üzecek, kiracıları ise sevindirecek bir haber verdi. 

Bilindiği üzere ülkemizde yıllık kira artış oranı olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen ÜFE rakamlarının 12 aylık ortalaması kullanılıyor. 

Bakan Albayrak bugün yaptığı açıklama ile yeni programın hayata geçirilmesi ile beraber artık kira artış oranının ÜFE üzerinden değil de TÜFE üzerinden hesaplanacağını duyurdu. 

Ağustos 2018 TÜFE rakamı yüzde 17,90 olarak açıklanırken aynı dönemdeki ÜFE rakamı ise yüzde 32 olarak belirlenmişti. Aradaki bu büyük fark aylık kira bedeli olarak bin lira ödeyen kişilerin bir yılda ceplerinden 1.700 lira daha az para çıkacağı anlamına geliyor. 

Kamupersoneli.net - Ankara 

Yorumlar (0)