Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur?

İçinde kiracı olan evin satılması diğer evlerin satışlarından daha farklıdır. Çünkü kira sözleşmesi en az kiracı kadar ev sahibinin de belirli bir yükümlülük altına girmesi anlamına gelmektedir. Peki, satın alınan evde kiracı varsa bu durumda ne olur?

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Bu Durumda Ne Olur?

Yeni bir ev satın aldıysanız ve satın aldığınız evde kiracı oturuyorsa kiracının yasal hakları olduğunu bilmeniz çok önemlidir. Yani kişinin "evi satın aldım evi hemen boşalt" deme hakkı yoktur. "Yeni ev aldım kiracıyı nasıl çıkarabilirim?" sorusunun yanıtını arıyorsanız bu durumda yasal prosedürü takip etmenizin zorunluluğunu unutmamanız gerekir. 

Tahliye Taahhütnamesi Alın!

Öncelikli olarak evi satın almadan önce mutlaka kiracı ile iletişime geçin, kiracının evi boşaltabileceğini belirttiği tarihi öğrenin ve bu tarih için evi satın almadan önce mutlaka noterden tahliye taahhütnamesi hazırlatın. Bu şekilde satın aldığınız evdeki kiracının kesin olarak çıkacağı tarihi belirleyerek evi satın almış olursunuz. Yasalar karşısında kiracıların da hakkı olduğunu unutmayın ve evden çıkmak istemeyen kiracının tahliyesi için son derece uzun bir süre mücadele etmeniz gerektiğini asla göz ardı etmeyin. 

Yeni Aldığım Evdeki Kiracıyı Nasıl Çıkarabilirim?

Bu konuda izleyeceğiniz yolu belirleyen 2 kriter vardır. Bunlardan ilki kira kontratı olan kiracının tahliyesidir. Kira kontratı üzerinde yer alan sözleşmenin sona ereceği tarihte zaten kiracı evi boşaltmak zorundadır. Evi yeni satın alan kişinin noterden kira sözleşmesi sona erme tarihi öncesinde evi satın aldığını ve kira sözleşmesini yenilemeyeceğini belirten bir ihtarname çekmesi yeterlidir. Kira sözleşmesi yoksa ya da kira sözleşmesinin dolmasına daha çok varsa bu durumda evi satın alan kişinin satın alma işleminin ardından kiracıya tahliye ihtarnamesi gönderme hakkı vardır. Bu ihtarnameyi alan kiracının ev satın alındıktan sonra yasal oturma süresi sınırı olan 6 aylık süre hakkı başlatılır ve 6 ayın sonunda kesin olarak evi boşaltması istenir. 6 aylık sürenin dolmasına rağmen evin boşaltılmaaması durumunda tahliye davası açılır ve yasal süreç başlatılmış olur. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2017, 08:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özgür öztürk
Özgür öztürk - 1 yıl Önce

Kira sözlesmelerinde sürenin ne zaman bitecegi yazmaz en az 1 yillik yapilir ve bu 1 yillik surede iki taraftan birisinin bir fesh sebebi olmadigi surece kontrat yenilenmis sayilir eger ki mülk satis islemi olduysa yeni mulk sahibi yeri satin aldigini kiraciya teblig ederek kira odemelerinin tarafina yapilmasini ister yeni mulk sahibi kiraciya karsi olan sorumluklarida almis olur ve yine yeni mulk sahibi kendi ve 1.derece yakini oturacaksa ve baskada evi yoksa kiraciya evi bosaltmasi icin tebligat gonderir kiracida 6 ay icerisinde evi bosaltir bosaltmazsa mulk sahibi tahliye davasi acabilir baska sekilde kiraci evi bosaltmaz istemedikce ve kontrat 10 yil boyunca otomatik yenileneceginden ve fesh sebebi olmadikca kiraci oturmaya devam eder GECTI O ALMANYADAN OGLUM GELIYOR YOK BEN EVI SATTIYORUM YOK BEN EVI YENI ALDIM ÇIK EVDEN