Son Dakika! Ağustos 2018 Kira Artış Zam Oranı Açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlarla beraber Ağustos ayında uygulanacak ÜFE kira zam oranı da belirlenmiş oldu. Detaylar haberimizde...

EMLAK 03.08.2018, 10:00 18.01.2019, 22:40
Son Dakika! Ağustos 2018 Kira Artış Zam Oranı Açıklandı!

Hem milyonlarca ev sahibini hem de kiracıyı yakından ilgilendiren Ağustos kira zam oranı 2018 rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan ÜFE rakamı % 17,41 oldu. 

ÜFE Kira Artışı Ağustos 2018 Oranı Nasıl Hesaplanacak?

Bilindiği üzere ülkemizde düzenlenen kira sözleşmeleri konut kira sözleşmesi ve işyeri kira sözleşmesi olmak üzere 2 ana kategori altında toplanıyor. Yapılan kanuni düzenlemeler gereğince ülkemizde işyeri kira sözleşmesi serbestisi uygulandığı için işyeri kira zam oranı adı altında bir sınırlama bulunmuyor. 

Ancak konutlar için düzenlenen kira sözleşmeleri için ev sahiplerine belirli oranlarda kira zammı uygulamaları hakkı tanınıyor. Ev sahipleri kiracılarına en fazla her ay TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranı sınırına kadar zam yapabiliyor. Açıklanan rakamın altında bir zam yapma hakkı bulunurken bu oranın aşılması ise kesinlikle mümkün olmuyor. 

Bu nedenle ev sahibi fazla zam yapıyor diyen kişilerin tüketici mahkemelerine itiraz hakları bulunuyor. Bu itiraz hakkından yararlanan kişiler ev sahibi kirayı fazla arttırırsa fazla olan kısıma itiraz ederek bu tutarı düşürebiliyor. Dava süresi boyunca ise kiracı açıklanan ÜFE Ağustos 2018 kira artış zam oranı üzerinden hesaplama yaparak kira ödemesine devam ediyor.

Yorumlar (1)
Meczup 1 yıl önce
1800tl maaş al 1200tl kira ver sonra yaşa yaşayabilirsen
Sonra ekranlara çıksın kendini bilmez ekonomiden sorumlu sorumsuzlar ülke çok iyiye gidiyor desin
Hayat çok pahalı