TOKİ İndirim Nasıl Hesaplanır, Kimler Yararlanabilir?

TOKİ yeni düzenlediği kampanyası ile borcunu erken kapayan kişilere yüzde 24 oranında indirim fırsatı sunuyor. Peki, TOKİ indirimi nasıl hesaplanır, bu indirim kampanyasından kimler yararlanabilir? Detaylar haberimizde...

EMLAK 19.09.2018, 15:05 18.01.2019, 22:59
TOKİ İndirim Nasıl Hesaplanır, Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde sosyal konut üretimi denildiğinde akla ilk gelen markalar arasında yer alan TOKİ zaman zaman düzenlediği kampanyalar ile büyük fırsatlar sunmaya devam ediyor.

Bunlardan biride TOKİ erken ödeme kampanyası olarak öne çıkıyor. TOKİ tarafından her sene düzenlenerek geleneksel hale getirilen kampanya için vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor. 

TOKİ Erken Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

TOKİ yeni kampanya duyurusu yaparak bu sene ilk defa aynı yıl içerisinde ikinci kez indirim kampanyası düzenleyeceğini duyurmuş oldu. TOKİ peşin ödeme indirimi olarak ta anılan kampanya ile borcunun tamamını kapatanlara ya da toplam borcunun en az yüzde 25 oranında erken ödeme yapan kişilere kalan borç tutarı üzerinden yüzde 24 oranında indirim yapılıyor. 

TOKİ erken ödeme hesaplama fiyatları için ise formül şu şekilde hesaplanıyor;

Kampanyadan yararlanmak isteyen kişilerin en az borcunun yüzde 25 'i oranında peşin ödeme yapması gerekiyor. 

Örneğin başvuru tarihi itibari ile TOKİ'ye olan borcu 100 bin lira borcu olan bir kişi bu borcun yarısını kapatması durumunda kalan borç tutarı olan 50 bin lira üzerinden yüzde 24 indirim almaya hak kazanıyor.

Yapılan yüzde 24 indirim fırsatından yararlanan kişi 12 bin lira indirim almaya hak kazanıyor ve kapatmış olduğu borç tutarı olan 50 bin liradan bu 12 bin lira düşülerek 38 bin lira olarak ödeme yapıyor. Borcunu taksitle ödemek isteyen kişiler kalan bu tutarı isterlerse yine taksitlendirebiliyorlar. 

TOKİ Borç Kapatma 

Taksit ödemeleri Haziran 2017 sonuna kadar başlamış olan konut ve işyeri alıcıları yararlanabiliyor. İndirimden yararlanmak isteyen kişiler konutlarını satın aldıkları banka şubeleri üzerinden TOKİ indirim kampanyası başvurusu yapma hakkına sahip. 

Yorumlar (1)
Edip 1 yıl önce
Benim 20 bin borcum var ne kadar ödersem kapatırım