TÜİK Ekim 2018 Kira Artışı ÜFE TÜFE Zam Oranı Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Ekim 2018 kira artış oranı da belirlenmiş oldu. Detaylar haberimizde...

EMLAK 03.10.2018, 10:00 18.01.2019, 23:01
TÜİK Ekim 2018 Kira Artışı ÜFE TÜFE Zam Oranı Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Eylül ayı enflasyon verilerini açıkladı. 

Açıklanan veriler arasında yer alan ÜFE rakamları ise Ekim ayında kira sözleşmesi yenilenecek olan kiracılar açısından büyük önem taşıyor. 

Kiralara ZamTÜFE Üzerinden Mi Yapılacak?

Kiracılar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamada yer alan "kira artış oranı TÜFE üzerinden hesaplanacak" açıklaması ile büyük bir sevinç yaşamıştı. 

Ancak söz konusu müdahalenin Ocak 2019 döneminden itibaren geçerli olacağının öğrenilmesi ile sevinç yerini hüzne bıraktı. 2018 yılının en yüksek kira zam oranı üzerinden Ekim ayında kira zam oranı uygulanacak. 

Yani Ekim 2018 kira artış oranı yine 12 aylık ÜFE ortalaması üzerinden hesaplanacak. 

Ev Sahibi Kiracıya Ne Kadar Zam Yapabilir?

Kiraya zam oranı aslında ev sahipleri ile kiracıların en fazla çekişme yaşadıkları konuların başında yer almaktadır. Bu nedenle tarafların sonradan bir anlaşma yaşamamak adına kira zam oranı için kira sözleşmesine madde eklemesi önerilir. 

Karşılıklı olarak imzalanan kira sözleşmesi içerisinde kira zam oranı maddesine yer verilirse bu durumda kiracıya uygulanacak olan kira zammı olarak bu rakam kullanılıyor. Ancak kira sözleşmesinde kira artış oranı maddesine yer verilmediyse bu durumda ev sahibi TÜİK tarafından açıklanan TÜFE ÜFE rakamları arasından 12 aylık ÜFE ortalaması için açıklanan rakam kadar zam yapabiliyor. 

 TÜİK Ekim 2018 Kira Zam Oranı Ne Kadar?

Ekim ayında uygulanacak olan kira zam oranı olarak TÜİK tarafından açıklanan rakama göre kiracılara ev sahibi en fazla yüzde 21,36 oranında zam yapabilecek. Yani TÜİK Ekim 2018 ÜFE kira artış zam oranı yüzde 21,36 oldu. 

Yorumlar (0)