23. Dönem POMEM 10 Bin Polis Alım İlanı Yayımlandı!

Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Akademisi Başkanlığı (POMEM) tarafından yeni bir duyuru yayımlandı ve 23. Dönem POMEM kapsamında 10 bin polis alımı gerçekleştirileceği ifade edildi. Peki şartlar neler? İşte merak edilenler...

Emniyet Personeli 28.09.2018, 16:01 18.01.2019, 23:39
23. Dönem POMEM 10 Bin Polis Alım İlanı Yayımlandı!

Kamupersoneli.net olarak uzun bir süredir haberini yaptığımız "23. dönem pomem 10 bin polis alımı" için ilan yayımlandı.

Bu kapsamda kamupersoneli.net olarak yaptığımız haberler ses getirdi ve merakla beklenen ilan nihayet yayımlandı.

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından lisans mezunu adayları için gerçekleştirilen 2017 veya 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarından birinden P3 puan türünden en az (60,00) puan almak şartı aranıyor.

Ayrıca önlisans mezunları için yapılan 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden ise en az (70,00) ve üzeri puan alanlar arasından polis alımı yapılacağı ifade edildi.

Diğer yandan alımlar ise; lisans mezunu (7.200) erkek, (800) kadın, önlisans mezunu (1.800) erkek, (200) kadın olmak üzere toplam (10.000) olarak gerçekleştirilecek.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

POMEM tarafından yayımlanan duyuru kapsamında adaylar başvurularını 1 Ekim 2018 tarihinde yapmaya başlayacaklar ve başvurular 14 Ekim 2018 tarihinde sona erecek.

Başvurular POMEM resmi web adresi "http://www.pa.edu.tr" internet sitesi üzerinden adayların kendilerine ait e-devlet şifresi yapılabilecek.

ARANAN ŞARTLAR NELER?

Yayımlanan duyuru kapsamında alım yapılacak olan ilana adayların başvurularında talep edilen genel şartlar şöyle;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şartı aranırken adayların önlisans ve lisans mezunu olması talep edilirken veya bunlara denkliği YÖK tarafından kabul edilmiş yurtdışında yer alan YÖK kurumlarından mezun olmak isteniyor.

Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı olarak ise;

2017 veya 2018 yılları içerisinde KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak şartı talep ediliyor.

Ayrıca Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için ise aranan KPSS şartı şöyle;

2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az  (48,00), 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

Yaş şartı ise 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olarak ifade edildi. (31 Aralık 1989 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)

Boy şartı ise kadınlar için 162 cm, erkek adaylar için 167 cm'den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksinin 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olması şart.

Adayların silah taşımaya veya silahlı görevde bulunmalarına engel şartları bulunmaması gerekirken sağlık durumu yönünden Sağlık şartları yönetmeliğinde yer alan şartlara haiz olunması gerektiği belirtildi.

Adayların kendisi, evli ise eşinin kasten işlenmiş herhangi bir suçtan dolayı hapis cezasına mahkum olmaması gerekiyor.

Affa uğrayan veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olan suçlar ile, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olunması gerekiyor.

Başvuru yapacak adayların kendisinin evli işe eşinin genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmaması talep ediliyor.

Başvuru tarihinden herhangi bir siyasi partiye üye olunmaması talep edilirken üye olmadığına dair yazılı beyan sunulması şart olarak açıklandı.

Diğer ynadna alkol ile uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanan adayların tedavi görmüş veya görüyor olmamaları talep ediliyor.

Kamu haklarından mahrum olmayan adayların başvuru yapması isteniyor.

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmayan adaylar talep edilirken, güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırmalarında olumlu olunması gerekiyor.

Son şart ise; erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmaması olarak ifade edildi.

UYARI: EMNİYET TEŞKİLATI PERSONELİNDEN ŞEHİT VEYA VAZİFE MALULÜ OLANLARIN, EŞ VEYA ÇOCUKLARI SINAV ÜCRETİ YATIRMAYACAKTIR.

BAŞVURU ÜCRETLERİ

İnternet üzerinden gerçekleştirilecek ön başvurular adaylar tarafından sınav başvuru ücreti olan 100.00 TL (Yüz) 01 Ekim 2018 saat 09:00’dan 14 Ekim 2018 saat 17:00’ye kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Türkiye Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “23. Dönem POMEM Giriş Sınavı” isimli hesaba yatırılması gerekiyor.

Yorumlar (56)
Birisi 1 yıl önce
Önlisans puanım 69.53 yarım puanla girememek nedir ya 60 yapsanız ölürmüsünüz
ERDİNÇ DEMİRCİ 1 yıl önce
HENÜZ 29 YAŞIMDAYIM AMA 1989 DOĞUMLULAR SAÇMA SAPAN 30 YAŞINDAN GÜN ALMA BAHANESİYLE SINAVA ALINMIYOR LÜTFEN BU HAKSIZLIĞA BİR DUR DİYEN ÇIKSIN
Filiz 1 yıl önce
Yaşımız 30 yine işsisiz. Yazıklar olsunnnnnnn.
Ayça 1 yıl önce
2016 nedir ya boşuna mı çalışıyoruz
Muhammet 1 yıl önce
Ön lisans KPSS puanı düşürülsün zaten az kişi alım yapılacak puanı düşük olanlarda yararlansin.
Fatih 1 yıl önce
Pöh ve komiser yardımcılığı için 1 Ocak düzenlemesi geldi. Aylardır bekliyordum. Sağolsunlar son umudumu da kırdılar.
Müslüm 1 yıl önce
Lisanstan mezun olan zaten kaç senesi okulla geçiyo devlet büyüklerimiz yaşi secerken bunlara da dikkat etse keşke 1 yaşla kaderimiz çiziliyo malesef...
kpss 69.5 1 yıl önce
önlisans olup bir kere yüzü gülmeyen
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın