24. Dönem POMEM İle 10 Bin Polis Alınacak ! Kimler Başvuru Yapabilir?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında 2019 yılı içinde toplam 35 bin polis alımı yapılacağı ifade edildi. Konu ile ilgili olarak 24. dönem POMEM ile 10 bin polis alımı yapılacağı ifade edildi. Peki polis alımı için ilana kimler başvuru yapabilir? İşte detaylar...

Emniyet Personeli 17.02.2019, 11:40 08.03.2019, 09:24 Batuhan
24. Dönem POMEM İle 10 Bin Polis Alınacak ! Kimler Başvuru Yapabilir?

Polislik mesleğini icra edebilmek için Polis Akademisi tarafından yapılacak olan başvuru duyurusunu bekleyen adaylar, internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. Peki, 2019 polis alımı başvuru tarihleri ne zaman açıklanacak?

BAŞVURU TARİHİ BELLİ OLDU MU?

Hayallerindeki mesleği icra edebilmek adına polislik başvurusu yapmak isteyen bireylerin merakla beklediği süreç hakkında henüz bir açıklama yok ancak, 24. Dönem POMEM başvurularının 23. Döneme dair sürecin bitmesinin ardından başlaması bekleniyor. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİ?

POMEM 24. dönem alımları için başvuru tarihi belli olmadığı gibi başvuru koşulları da henüz netleşmedi. Ancak 23. Dönem alımlarında adaylarda aranan şartlardan bazıları şunlardı;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Ön lisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan ön lisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)

Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

Adaylarda, 31 Aralık 2018 itibarıyla 30 yaşından gün almamak, lisans mezunları için 2017 veya 2018 yıllarında yapılan KPSS'lerin birinden P3 puan türünde en az (60,00) ve üzeri puan, Emniyet Teşkilatı personeli, şehit veya vazife malulü eş veya çocuklarından ise bu sınavlarda P3 puan türünde en az (48,00) ve üzeri puan, ön lisans mezunları için yapılan 2016 yılı KPSS P93 puan türünden en az (70,00) ve üzeri puan, Emniyet Teşkilatı personeli, şehit veya vazife malulü eş veya çocuklarından ise 2016 yılı KPSS P93 puan türünde en az (56,00) ve üzeri puan almış olmak gibi şartlar aranıyordu.

Yorumlar (7)
Serhat 6 ay önce
Kapese daha düşük olsun
Süleyman 6 ay önce
Ön lisans için kpss puanı düşürülmeli
Ahmet 6 ay önce
Kpss sartı kaldırılsın
Önlisans kpssss 6 ay önce
Önlisans kpss puanı düşürülmeli
muharrem 6 ay önce
kpss kaldırılmalı
Buse 6 ay önce
Kpss sartsiz olsun
İnsallİn 6 ay önce
On lisans KPSS 65 olsun