banner731

25. dönem POMEM başvuruları ne zaman başlayacak? Polis alımında yaş ve KPSS şartları son durum

Binlerce polis adayının merakla beklediği 25. POMEM alımı başvuruları ne zaman başlayacak? Polis alımı ne zaman yapılacak sorusunu yanıtlayan Soylu, 25. dönem POMEM kapsamında ise 10 bin polis alımı yapılacağını ifade ederek; "Geçtiğimiz aylarda 15 bin polis alımı yapıldı, şimdi 3 bin polis için başvuruları aldık, Eylül ayında 10 bin yeni polis alacağız." ifadelerini kullanmıştı. Soylu aynı zamanda KPSS şartıyla ilgili soruları da yanıtlamıştı. İşte 2019 POMEM polis alımı ile ilgili merak edilenler...

Emniyet Personeli 22.05.2019, 16:26
25. dönem POMEM başvuruları ne zaman başlayacak? Polis alımında yaş ve KPSS şartları son durum

25. dönem POMEM polis alımına ilişkin son gelişmeler vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Polis olmak isteyen adaylar EGM'den yapılacak açıklamaları bekliyor. Peki, 25. dönem POMEM başvuruları ne zaman başlayacak? İşte 25. dönem POMEM alım sürecine ilişkin son detaylar....

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda, 25. dönem polis alımları ile ilgili sorulan soruları yanıtladı. 10 Bin polis alımı ile ilgili ne zaman yapılacak sorusunu yanıtlayan Bakan Soylu 2019 Eylül ayını işaret etti. Bakan Soylu 25. Dönem POMEM PMYOPolis Alımı hakkında ki sorulara ''"Geçtiğimiz aylarda 15 bin polis alımı yapıldı, şimdi 3 bin polis için başvuruları aldık, Eylül ayında 10 bin yeni polis alacağız." sözleri ile ifade etmişti.

Polis alımında KPPS şartı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önlisans polis alımı ve önlisans polis alımında KPSS şartına yönelik olarak; "KPSS Önlisans üzerinden polis alımı yapılmıyordu. Biz bu dönem içerisinde önlisans alımlarını da getirdik. Çünkü; önlisans üzerinden polis almamak büyük bir haksızlıktı. Buraya 70 puan barajını getirdik. Ancak ben 70 puandan daha az alan daha kötü polis olur diyemem. Yine de çok fazla başvuru olduğu için bir eleme kriteri sunmamız gerekiyordu. Bu kriterlerden de 70 puan barajını tercih ettik. Bu 50'ye, 55'e de düşebilir. Ancak böyle bir durumda bizim eleme kriterlerimiz daha uzun süreçleri kapsayacak. Bakın, biz şuanda 4 ayda polis yetiştiriyoruz. Ancak ileride bunu da 6 ay ve sonrasında 8 aya çıkartmak istiyoruz. Dolayısıyla ilerideki günlerde 60-65 dolaylarına düşmesi konusunda değerlendirebiliriz." diye konuştu.

Polis alımında yaş şartı sorularını da yanıtladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polis alımı yaş şartı hakkında 32 yaş ve diğer yaş şartı düzenlemelerine yönelik açıklamasında; "Şöyle söyleyeyim. Ben bu konuda bir söz vermiştim ve sözümü yerine getirdim. 31 Aralık'tı bunu 1 Ocak 'a çıkarır mısınız dediler. Biz Ocak'ı getirdik. 1 dönem daha kazanmış oldular. '' dedi.

Renk körlüğü meselesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, POMEM polis alımlarında renk körlüğü hakkında ise; "Polis alımında renk körlüğü meselesi ile ilgili birçok talep geliyor. Bu talepleri arkadaşlarımıza ilettik. Bu konu üzerinde çalışmalar devam ediyor. Çalışmalarımızı yapalım. Yaptıktan sonra bu konu ile ilgili açıklamayı yapacağız." dedi.

25. dönem POMEM polis alımı kontenjan durumu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 25. dönem POMEM kapsamında ise 10 bin polis alımı yapılacağını ifade ederek; "Geçtiğimiz aylarda 15 bin polis alımı yapıldı, şimdi 3 bin polis için başvuruları aldık, Eylül ayında 10 bin yeni polis alacağız." ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)