Bakan Soylu'dan Bekçi Alımı Hakkında Son Dakika Açıklaması! 2019 Bekçi Alımı Şartları! Bekçi Alım Tarihi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Asayiş Suçları ile Mücadele Değerlendirme Toplantısı"nın açılışına katıldı ve orada bekçi alımlarıyla alakalı olarak detayları sıraladı.

Emniyet Personeli 16.02.2019, 14:49 16.02.2019, 14:57 Kerim Solak
Bakan Soylu'dan Bekçi Alımı Hakkında Son Dakika Açıklaması! 2019 Bekçi Alımı Şartları! Bekçi Alım Tarihi

İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan toplantıda konuşan Soylu, asayiş meselesinin, esas itibarıyla polislik mesleğinin kurulmasının da ana sebebi olduğunu, 21. yüzyılda siber suçlar, narkotik, organize suçlar gibi farklı suç türlerinin oluştuğunu ve buna ilişkin poliste de uzmanlık alanlarının ortaya çıktığını söyledi.

Asayişin, Emniyet Teşkilatı'nın her zaman ana konusu olacağını ifade eden Soylu, polisliğin yakalama ve önleme davranışları üzerinden gerçekleştirildiğini bildirdi.

"BEKÇİLİĞİ TEKRAR CANLANDIRDIK"

Soylu, önleyici polislik alanını boş bırakmamak gerektiğine işaret ederek, bu mantıkla bekçilik uygulamasını tekrar canlandırma yoluna gittiklerini anlattı.

Devletin güvenlik unsurunu görünür kılmak, bu sayede suçluya alan bırakmamak istediklerini vurgulayan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarından bugüne kadar, yani 2016 yılından itibaren toplam 9 bin 444 yeni bekçimiz göreve başladı.

Öncekilerle beraber hali hazırda 11 bin 382 bekçimiz görev başındadır. Halihazırda 8 bin 670 bekçimizin de atamaları yapıldı, eğitimleri önümüzdeki hafta sonuna kadar tamamlanıp göreve başlayacaklar.

Bin 620 arkadaşımızın da sağlık raporu ve güvenlik soruşturma süreçleri devam etmektedir. Yani neredeyse rakam toplam 10 bin 300'e varmıştır.

10 bin 300 arkadaşımız bu ayın sonu itibarıyla görevlerine Türkiye'nin bütün vilayetlerinde başlayacaklardır. Ama bununla da yetinmiyoruz, mart ayı başında 8 bin bekçi alımı için de yeniden ilana çıkıyoruz.

Netice aldık mı, evet. Ankara'da 2017 yılındaki günlük evden hırsızlık sayısı 30'du, 2018 yılında bu sayı 10'a düştü. Üçte bir oranında azalttık.

Ankara'daki günlük evden hırsızlık sayısı ise yüzde 67 azaldı. Aynı şekilde İstanbul'da günlük ortalama evden hırsızlık 2017'de 78 idi, 2018'de 54'e düştü.

İzmir aynı şekilde 19'dan 8'e düştü. Genel olarak mal varlığına karşı işlenen suçlarda 2017 yılına göre 2018'de yüzde 14,2 azalış, aydınlatma oranlarında ise yüzde 6,5 bir artış yaşandığını gözlemleyebiliyoruz."

Kadına yönelik şiddet noktasında da azalma yönünde ciddi kazanımlar elde ettiklerini dile getiren Soylu, Türkiye'nin uluslararası ve ulusal raporlara göre bu sorunda İngiltere, Almanya, Danimarka gibi ülkelerin altında yer aldığı bilgisini verdi.

Soylu, "2017 yılında kadın cinayeti sayımız 353'tü, 2018 yılında bu sayı 279 oldu. Yani ülke genelinde yüzde 21 oranında bir azalış oldu." dedi.

Yorumlar (29)
Saadettin 6 ay önce
İlköğretim mezunlarından alınsın.Bu çocuklara bir şans verilsin Sayın Bakanım cok seviniriz
Karadenizli 5 ay önce
İlkokul mezunu alınsın. Bir şans verilsin
Müshab özen 6 ay önce
Askerlik şartı olmasın
Lütfiye anne 6 ay önce
İlk okuluda alın ne olur bir şans oğlum 30 yaşında ışsizler lütfennn
Sedat 6 ay önce
Ortaokul alımı oluyor mu
Adem yılmaz 5 ay önce
ilk ögretim ve orta ögretim mezuniyet olsun yaş şartı 33 olsun lütfen bakanım
Pyhton 6 ay önce
Yaş sınırı artsın 35 olsun
Mithat badi 6 ay önce
Yaş şartını kaldırın. Kamu ve özel sektöre başvuru yapamıyoruz.yas şartını kaldırın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın