EGM'ye 10 Bin 500 Bekçi Alınıyor ! İşte Başvuru Detayları

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 10 bin 500 bekçi alımı yapılacağı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklanmıştı. EGM bünyesindeki bekçi alımı ise Polis Akademisi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek. Yönetmelikte bir değişiklik olmadığı sürece bekçi alımları içi genel şartlar bir önceki alım gibi olacak. İşte tüm detaylar...

EGM'ye 10 Bin 500 Bekçi Alınıyor ! İşte Başvuru Detayları

Resmi Gazete'de İçişleri Bakanlığı'na 10 bin Bekçi kadrosunun ihdas edilmesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu rakama 500 daha eklenerek 10 bin 500 bekçi alımı yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklamalardan ve gelişmelerden sonra bekçi olmak isteyen adaylar süreci yakın takip etmeye başladı.

SÜREÇ ŞUBAT'TA BAŞLAYACAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 10 bin 500 bekçi alımı ile ilgili 2019 yılının Şubat ayının sonunda sürecin başlatılacağını duyurdu. Bekçi alımları 81 ilde yapılacak. Daha önceki bekçi alımında yaşanan ikametgah sorunu nedeniyle birçok kişi başvuru yapamamıştı.

BEKÇİ ALIMI SÜRECİ

Şubat ayı sonunda başlayacak olan bekçi alım süreci ilk etapta İllerdeki Emniyet Müdürlüklerinden bekçi ihtiyaçları toplanacak. Her ilin bekçi ihtiyaçları doğrultusunda elde edilen verilere göre alım yapılacak olan 10 bin 500 bekçinin illere göre dağılımı yapılacak.

İllerden gelen taleplere göre bu sürecin yaklaşık olarak 15 gün sürmesi bekleniyor.  Bu da Mart ayının ortasını bulacak. Toplanan talepler İçişleri Bakanlığı tarafından planlanması adına Devlet Personel Başkanlığı'na gönderilecek. Devlet Personel Başkanlığı'nın planlamasından sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan onay alınacak.

Daha sonra da ilana çıkılacak.

Bu işlemler sonrasında da 10 bin 500 bekçi alımı ile ilgili ilana çıkılması Mart ayının sonunu veya Nisan ayını bulması bekleniyor.

ASKERLİK ŞARTI KALDIRILSIN TALEBİ

Bekçi olmak isteyen birçok adayın ortak sorunlarının başında askerlik şartının olması yer alıyor. Adaylar bekçi alımlarında askerlik şartının kaldırılmasını istiyor. Gerekçe olarak da polis alımlarında aranmayan askerlik şartının bekçi alımlarında olmaması gerektiği gösteriliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından daha önce bekçi eğitimleri ile ilgili yapılan açıklamada neredeyse bekçilerin polislerle aynı eğitimi aldığını söylemişti. Bu da bekçi alımlarında askerlik şartının esnetilebileceğini gösteriyor. 

Çünkü polisler, silah eğitimi, nişancılık eğitimi, koşu eğitimi, parkur eğitimi, fiziki yeterlilik testi gibi birçok zorlu eğitimden geçiyor ve neredeyse bir askeri personel kadar eğitim alıyor. Bu durumda polis alımlarında aranmayan askerlik şartının bekçi alımlarında da aranmaması bekleniyor.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
oktay
oktay - 5 ay Önce

orta okul alımıda yapılsın

Abdurrahman
Abdurrahman - 5 ay Önce

Yaş şarttı artık 35 olsn

Ali yiğitoğlu
Ali yiğitoğlu - 5 ay Önce

Ortaöğretim alımı olsun lütfen

Tacettin
Tacettin - 5 ay Önce

LÜTFEN ORTA OKUL MEZUNLARIDA SINAVA GİRSİN

Ersin
Ersin - 5 ay Önce

Ortaokul terk yada açık lise okuyanlar olabiliyor mu ??

Nurullah
Nurullah - 5 ay Önce

Ortaokul mezunlarıda sınava girebilsin lütfen

Ahmet ergin
Ahmet ergin - 5 ay Önce

Orta ogretim alimi olsun lise sarti olmasin cok ihtiyacimiz var lutfen

Abdullah
Abdullah - 5 ay Önce

Yaş şartı 35 olsun....