Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) 25. Dönem POMEM PMYO Polis Alımında Adayları Üzecek Gelişme!

Binlerce kişi Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) POMEM PMYO polis alımı ilanına başvuru yapmak için kılavuzu bekliyor. 2019 YKS'nin düzenlenmesi ve sonuçların açıklanmasıyla beraber süreç hızlandı. Polis alımlarında YKS'den 260 taban puan almak şart. 260- 500 puan arasında herhangi bir puan almış adaylar başvuru yapabiliyor. Ancak 25. Dönem POMEM PMYO polis alımında adayları üzecek bir gelişme yaşandı... İşte detaylar.

Emniyet Personeli 19.07.2019, 16:15 19.07.2019, 16:38
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) 25. Dönem POMEM PMYO Polis Alımında Adayları Üzecek Gelişme!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) 25 .Dönem POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlükleri) PMYO (Polis Meslek Yüksekokulları) kapsamında polis alımı için süreç başladı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) düzenlendi ve sonuçlar açıklandı.

EGM polis alımında YKS'de en az 260 puan almış adayların başvurusu alınıyordu. Yani YKS'de 260 ile 500 arasında geçerli herhangi bir puan alan aday Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) polis alımı ilanına başvuru yapabiliyor.

ADAYLAR POLİS ALIMINDA BARAJ PUANI DÜŞÜRÜLSÜN TALEP EDİYOR

Binlerce aday EGM polis alımında baraj puanının düşürülmesini talep ediyor. Sosyal medya üzerinden ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya'ya iletilen taleplerde puan sınırının azaltılması isteniyor.

Ancak bu konuda resmi bir açıklama veya düzenleme yapılmış değil.

YKS VERİLERİ AÇIKLANDI

Diğer yandan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından 2019 YKS sayısal verileri paylaşıldı ve 2019 YKS TYT'de 377.840 kişi 260 puan üzerine çıktı.

2018 yılı YKS verilerine bakıldığında ise 260 puan üzerine çıkan aday sayısının alt seviyelerde kaldığı görülmüştü.

POMEM PMYO polis alımında baraj puanının düşürülmesi talep ediliyordu ancak bu verilere bakıldığında başarı düzeyi 2019 yılında biraz daha arttı.

Bu nedenle EGM polis alımına başvuru yapacak adayların "başarılı" statüsünde değerlendirilmesinden dolayı YKS'de başarılı olmak gerekiyor.. Başarı oranı arttığı için baraj puanının azaltılması gündeme gelmeyebilir.

Bakan Soylu POMEM PMYO polis alımı hakkında yaptığı açıklamalar ise şöyle,

KADIN VE ERKEK JANDARMA SUBAY ASTSUBAY ALIMI PUANI DÜŞECEK Mİ?

"Şimdilik böyle bir şey düşünmüyoruz. Çünkü çok müracaat var. Bu da bizim alım zamanımızı etkiliyor"

POMEM POLİS ALIMI YAŞ ŞARTI DEĞİŞECEK Mİ?

"Şimdilik onda da bir şey düşünmüyoruz"

POLİS ALIMLARINDA BOY ŞARTI DEĞİŞECEK Mİ?

"Avrupa'daki uluslararası standart nedir bakacağım. O kadar çokr istiyorlar ki, bir bakacağım, dedikleri nedir."

POMEM'DE KPSS PUAN BARAJI DÜŞER Mİ?

"Yüksekokullar için düşünüyoruz. 70 başlatmıştık. Orada bir müsaviliği dengeyi sağlamak gerekir belkide."

POMEM RENK KÖRLÜĞÜ ŞARTI DEĞİŞECEK Mİ?

"Arkadaşlar çalışıyorlar, biz bir söz verdik. Uluslararası standartlara bakılacak. Sözümüz söz onlara bakılacak."

Yorumlar (25)
Mustafa Arslan 1 ay önce
Tam tersi 80+ olması gerekiyor, öyle her önüne gelen polis olmamalı
Mavi23 1 ay önce
Ne olur şu önlisans baraj puanı düşürülsün. Bu kutsal mesleği yapmayı o kadar çok istiyorum ki.. vatanım için bir nefer de ben olayım..
melikenur 1 ay önce
herkes kendi nefsine gore konusuyor onune geleni polis yapmiyorlar ki gözlemle olan bir is bu siz daha cok puan artsin diyorsunuz diyelimki artti siz dusuk aldiniz ne olcak bence yazacaginiz herseyi ölçüp biçerek yapmalisiniz arkadaslar bizlerde polis olmak istiyoruz erkekler her konuda cok şanslı polis alimlarinda da en cok alim polislerde oluyor 250 bayan bence bayanlar dusunulmeli bizlerde istiyoruz polis olmak uni sinavlari cok zor bu programin duzenlenmesini arz ederiz Bakanım
Emre 1 ay önce
Puanların düşürülmesi niteliğide düşürür,ön lisans için bence sınır en az 70 olmalı ki lisanslıların bi farkı olsun...
Dreammom 1 ay önce
Sayın Bakanım 88'lilerin hakkı yeniyor. Sorun performans ise parkurda gösterelim kendimizi bizlere müsaade edin lütfen. 2 çocuklu bir anne olarak ben kendime bu konuda çok güveniyorum. Eminim benim durumumda olan birçok kişi yaş sınırının düzenlenmesi konusunda şans bekliyordur. Saygılarımla.
Burcu 1 ay önce
Onlisans puani 70 in altina inecekse lisans puani da 60 in altina insin o zaman !!!! Lisans mezunlarina haksizlik bu !!!!
Burak 1 ay önce
Kps65 e dusurun
Burak 1 ay önce
Kps65 e dusurun98
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın