Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya Göreve Başladı

Emniyet Genel Müdürlüğü görevine 25.07.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sayın Celal Uzunkaya bugün gerçekleştirilen karşılama töreni ile göreve başladı.

Emniyet Personeli 27.07.2018, 11:17 27.07.2018, 11:20
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya Göreve Başladı

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya bugün gerçekleştirilen karşılama töreni ile görevine başladı

Emniyet Genel Müdürlüğü görevine 25.07.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sayın Celal Uzunkaya bugün gerçekleştirilen karşılama töreni ile göreve başladı.

Karşılama törenine, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve basın mensupları katıldı.

Emniyet Genel Müdürü Sayın Celal Uzunkaya Merasim Mangası’nı selamladıktan sonra Emniyet Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları ile tek tek tokalaştı.

Daha sonra makamına geçen Uzunkaya burada basın mensuplarına ilk değerlendirmesini yaptı. Yeni görevine başlaması nedeniyle gururlu, onurlu ve heyecanlı olduğunu ifade eden Uzunkaya, 173 yıllık şanlı tarihe sahip olan Emniyet Teşkilatı’nın bir ferdi olarak 46 yıl önce çatısı altına girdiği büyük ailenin içerisinde 40 yıl değişik kademelerde bilfiil hizmet verdiğini söyledi.

Uzunkaya konuşmalarına şöyle devam etti:

“Sorumluluklarımızın bugüne kadar olduğundan çok daha fazla olduğunu biliyorum. Bize bu görevi tevdi eden büyüklerimize başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sayın Bakanımıza bize olan güvenlerini boşa çıkarmamak için bizden beklentileri çok yüksek olan çok değerli Emniyet Teşkilatı ailesine beklentilerinde hayal kırıklığı yaşatmamak için, bugüne kadar canla başla mücadele eden bir teşkilatın şehitlerine, gazilerine, emeklilerine layık olabilmek adına her zamankinden çok daha gayretli, heyecanlı ve yüksek tempolu çalışmak zorunda olduğumuzun idrakindeyiz ve inanıyorum ki tüm teşkilatımızda şuanda burada bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün karargahındaki en üst yönetici arkadaşlarımızdan, 81 ildeki emniyet mensuplarına kadar tüm arkadaşlarımız da aynı inançta düşüncede ve kararlılıkta bulunuyorlar. Bugüne kadar ülkemizin iç güvenliği ve huzuru noktasında çok büyük emekleri olan emekli mensuplarımız başta olmak üzere şuanda görevleri başında olan tüm arkadaşlarımıza Emniyet Genel Müdürü olarak teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.”

“Türkiye’nin dört bir yanında gece gündüz her zorlukta, her şart altında görev yapan mesai arkadaşlarımızla birlikte, hukukun içinde kalmak kaydıyla, yasaların bizlere verdiği görevleri, çizdiği sınırları aşmamak kaydıyla ama o sınırlar içerisinde her türlü yetkiyi, sorumluluğu sonuna kadar kullanmak suretiyle hem ülkemizin güvenliği ve huzuru noktasında görevimizi hakkıyla yerine getirme, hem de özellikle her türlü suç oluşumlarına yasadışı yapılara başta FETÖ, PKK, DAEŞ ve benzeri örgütlere yine hukukun içerisinde kalmak kaydıyla bunlara karşı bugüne kadar verilen amansız ve kesintisiz mücadelenin, hem emniyet teşkilatı olarak, hem kardeş Jandarma Teşkilatı’yla omuz omuza hem devletin diğer kurum ve kuruluşlarıyla birlikte başta adli yargı olmak üzere, Sn. Cumhurbaşkanımızın bu konulardaki özellikle dirayetli, kararlı duruşu ve mücadelesine uyumlu bir şekilde görev yapmaya inşallah bundan sonra da arkadaşlarımızla birlikte devam edeceğiz.” şeklinde konuşmasını sürdüren Uzunkaya, “Bundan sonra kendi içlerinden çıkmış bir Genel Müdürlerinin, bir meslek büyüklerinin öncülüğünde daha gayretli ve heyecanlı görev yapmalarını ve bunu da tüm topluma yansıtmalarını temenni ediyorum, hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Celal UZUNKAYA Kimdir?

Celal Uzunkaya, 1958 yılında Samsun'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı ilde tamamladıktan sonra 1975 yılında Polis Koleji'ni, 1978 yılında da Polis Akademisi'ni birinciliklerle bitirdi.

-1978 yılında ilk görev yeri olan Trabzon'da Komiser Yardımcısı olarak Siyasi Şube Müdürlüğü'nde göreve başladı ve 1982 yılına kadar bu görevde çalıştı.

-1982-1985 yılları arasında Hakkari ilinde Siyasi Şube ve İstihbarat Şube Müdür Vekilliği,

-1985-199Antalyarı arasında İzmir ilinde İstihbarat Şube Müdür Yardımcılığı ve Müdürlüğü,

-1991-1995 yılları arasında Bursa'da Güvenlik Şube Müdürlüğü,

-1995-1997 yılları arasında Artvin-Hopa İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Artvin Asayiş Şube Müdürlüğü,

-1997 yılında Bursa'da Asayiş Şube Müdürlüğü ve 2001 yılına kadar da aynı ilde Trafik Hizmetlerinden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcılığı yaptı.

30 Haziran 2001'de 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi edip , APK Uzmanlığı ve Polis Başmüfettişliği görevlerini ifa etti. 2003-2007 yılları arasında Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü, 2007-2010 yılları arasında Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. 12.02.2014 tarihli kararname ile de İzmir Emniyet Müdürü olarak atandı.

Meslek içi pek çok kurs, seminer ve toplantılar dışında 1986-1988 ve 1991 yıllarında değişik sürelerle ABD ve Federal Almanya'da istihbarat, terörle mücadele, kaçakçılık ve yabancı dil kurs ve eğitimlerine katıldı. İçişleri Bakanlığı'ndan, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden ve çalıştığı il valilikleri ile sıkıyönetim komutanlıkları ve emniyet müdürlüklerinden pek çok taltif, takdir ve teşekkür belgeleri bulunuyor. 26 Kasım 2016 tarihindeki kararname ile Antalya'ya emniyet müdürü olarak atanan Celal Uzunkaya iyi derecede Almanca bilmektedir.

Meslek içi pek çok kurs, seminer ve toplantılar dışında 1986-1988 ve 1991 yıllarında değişik sürelerle ABD ve Federal Almanya'da istihbarat, terörle mücadele, kaçakçılık ve yabancı dil kurs ve eğitimlerine katıldı. İçişleri Bakanlığı'ndan, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden ve çalıştığı il valilikleri ile sıkıyönetim komutanlıkları ve emniyet müdürlüklerinden pek çok taltif, takdir ve teşekkür belgeleri bulunuyor. 25 Temmuz 2018'de Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan Celal Uzunkaya evli, 3 çocuğu ve 6 torunu vardır.

Yorumlar (0)