pa.edu.tr Bekçi alımı başvuruları ne zaman başlayacak? 2019 Bekçi alımları başvuru şartları nelerdir?

Binlerce genç vatandaşımız, DPB tarafından, 2019 bekçi alımları ile ilgili yayınlanacak ilamı bekliyor. Bakan Soylu’nun 8 bin daha bekçi alımı yapılacağını duyurmasından sonra gözler, Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından yayınlanacak alım ilanlarına yöneldi. Bekçi olmak isteyen vatandaşların çoğu, pa.edu.tr web adresinden 2019 yılı sınav takvimini araştırıyor. Türkiye’de, 2019 yılı içeresinde son yapılan bekçi alımından sonra toplamda 21 bin bekçi bulunmakta ve 8 bin bekçi alımı sonrasında bu rakam 29 bine ulaştırılması hedeflenmektir. 2018 yılı KPSS sınavında en az 60 puan ve en az ön lisans mezunu adaylarının başvurabileceği bekçi alımı hakkında merak edilen sorular arasında; bekçi alımı başvuruları ne zaman yapılacak, bekçi alım başvuru şartları nelerdir, kamu bekçisi kişilerin maaşları ne kadar, gibi sorular geliyor!.. Tüm sorularınızın cevabı ve merak edilen konular hakkında ki detaylar bu haber içeriğinde yer almaktadır. İşte ayrıntılar…

pa.edu.tr Bekçi alımı başvuruları ne zaman başlayacak? 2019 Bekçi alımları başvuru şartları nelerdir?

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, bekçi alımı ile ilgili yaptığı bazı açıklamalarda, 2019 yılı içerisinde 8 bin bekçi alımı daha yapılacağına dair bazı bilgiler verdi. Türkiye geneli olarak toplamda 21 bin bekçi olduğunu söyleyen Bakan Soylu, yeni bekçi alımı sonrasında bu rakamın 29 bine çıkacağını vurguladı.Bugüne kadar alınan bekçilerin, 4 bin 200 kadarının, İstanbul genel yerleşkesi içerisinde, çarşı ve mahalle bekçisi olarak görevlendirildiğini vurgulayan Soylu, önümüzdeki günlerde köy bekçisi alımı haricinde yine çarşı ve mahalle bekçi alımına yönelik 8 bin daha yeni istihdamın yapılacağını belirtti.

Tüm bu açıklamalar sonrasında gözler, 2019 bekçi alımı ile ilgili yayınlanacak resmi alım ilanlarına çevrildi.  2019 yılı yeni bekçi alımına ilişkin bir çok vatandaş pa.edu.tr adresinden sınav takvimlerini araştırıyor.  Kendi branşından devlet memuru kadrolarına yerleşemeyen binlerce üniversiteli vatandaş, bekçilere tanınan genel sosyal haklarını ve bekçi maaşlarını göz önünde bulundurarak bekçi olmak istiyor. Peki bekçi alımı başvuru şartları nelerdir? Kimler çarşı ve mahalle bekçisi olabilir? Bekçi maaşları ne kadar dır? 8 Bin bekçi alımı başvuruları ne zaman olacak? İşte 2019 bekçi alımı ile ilgili merak edilenler…

8 BİN BEKÇİ ALIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2019 bekçi alımı başvurularının ne zaman başlayacağına dair, onlarca haber kanalında yalan yanlış bilgiler verilmektedir. 8 bin bekçi alımı ne zaman başlayacak diye başlık atan haber kanalları. Başvuru ilamı yayınlanmayan bir memur alımı ile ilgili haberler yapılmaktadır. Hit uğruna yapılan saptırma haberler sonrasında, bekçi alım ilanlarına umut bağlayan binlerce insanın umudu kırılmakta ve bekçi alımı ile ilgili bir istihdamın en azından 2019 yılı içerisinde olmayacağı kanaati oluşmuş durumda…

Okurlarımıza şunu söylüyoruz. Henüz kesinleşen yeni bir bekçi alımı ilanı yayınlanmadı. Ne Devlet Personeli Başkanlığı’nın (DPB) resmi sayfasında nede başka bir resmi kurumun web sayfasında yayınlanmadı. Bakan Soylu’nun yaptığı açıklamalara göre, 8 bin daha bekçi alımının yapılacağı ve bu alımların 2019 yılında gerçekleşeceğine dair yapılan açıklamaların haricinde elle tutulur başka bir bilgi yoktur. Lakin biz komupersoneli.net olarak yaptığımız araştırmalara göre; yapılması muhtemel bekçi alımı başvuru ilamının, 2019 Ağustos sonu, Eylül ayı başı yayınlanacağı muhtemel görünüyor. Eğer kesin bir bilgi ile, bekçi alımına yönelik yeni bir resmi ilam duyrulduğunda, tarih belirtilerek '' 8 Bin Bekçi Alımı Başvuru İlanı'' başlığı altında duyuru yapacağız... 

2019 BEKÇİ ALIMI BAŞVURU ŞARLARI

a) Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.

b) Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.

c) Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır.

 Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler.

Fiziki yeterlilik sınav tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan talimatla belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır.

Sözlü sınavda (100) puan üzerinden en az (70) puan alanlar başarılı sayılacaktır. İlan edilen başvuru merkezinde ve tarihte adaylardan şahsen müracaatları alınacak ve ön sağlık kontrolleri yapılacaktır.

Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (test şeklinde) beş şıklı (100) soru yöneltilecek, her bir soru bir puan sayılacak ve yanlış doğruyu götürmeyecektir. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Yazılı sınav “Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür” konularından oluşacaktır.

BEKÇİLERİN MAAŞLARI NE KADAR?

2019 yılı ocak ayı maaşı olarak lise mezunu olan yeni bekçiler 3970 TL maaş almaktadır. Üniversite ön lisans veya lisans mezunu olan bekçilerin maaşı ise 4002 T'dir.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 16:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hacı şen
Hacı şen - 2 hafta Önce

Yeni 8 bin daha alım bakan diyor biz şartları değiştirdik bari orta okul mezunu olsun

omer
omer - 2 hafta Önce

yok ağa yine lise mezunu ve lisans derlet bide kpss isterler ortaokul mezunu kalır gider güya ilkokul mezunu diyorlardı hani nerdeee

Mehmet
Mehmet - 2 hafta Önce

Lütfen bu sefer ortaokul olsun bizim ne günahımız var

Vedat MUHAMEDİ
Vedat MUHAMEDİ - 2 hafta Önce

Yok ağa ortaokul bu memlekete memur olamaz ya inşaat çı hamalcı vb gibi sigortasız işlere verilir ancak

Abbasoglu
Abbasoglu - 2 hafta Önce

Menzilcilerden bize sıra gelmez her yer torpil olmuş

Metin
Metin - 2 hafta Önce

Size çok çok oy veririz bekleyin nasıl iktidar yaptıysak o şekilde indirmesini de biliriz siz bize zorlaştırır bakayim

BURAK GENC
BURAK GENC - 1 hafta Önce

Oldu olacak okuma yazması olmasin , en az üniversite mezunu olmali ,kpss puanı gerekli olmalı , seçilmiş egosu olan kişiler alınmamalı

Mehmet Ağbağ
Mehmet Ağbağ - 2 hafta Önce

Ben lise terk işe ihtiyacım var 05387774454 numaram