05 Eylül 2019 Perşembe 10:59
Polis Akademisi POMEM 10 Bin Polis Alımı Ertelendi Mi? 25. Dönem POMEM ile PÖH Alımı Yapılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha önce yaptığı açıklamalarında Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine Polis Akademisi Başkanlığı aracılığı ile 10 bin polis alımı yapılacağını ifade etmişti. 

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'NUN 10 BİN POLİS ALIMI AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında 10 bin polis alımının ne zaman yapılacağına da yer verdi. Bakan Soylu'nun açıklamalarına göre 10 bin polis alımı Eylül ayı içinde gerçekleştirilecek. Konu hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamaları şöyle oldu:

"Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine 2019 yılının başında 15 bin polis alımı yaptık.15 bin polis alımının ardından bir 10 bin daha polis alacağız. Bu 10 bin alımı da bu yıl Eylül ayı içerisinde yapacağız"

10 bin polis alımına ilişkin adayların genel şartları araştırımaları da devam ediyor. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından ilan yayımlandığında genel şartların bundan önceki alımlarda olduğu gibi olması beklenmektedir. Bu bağlamda muhtemel genel şartlar şöyle olacak:

10 BİN POLİS ALIMI MUHTEMEL GENEL ŞARTLARI

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak, 

- Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından lisans mezunları için KPSSlisans puanı P3 puan türünden 60  önlisans mezunları için KPSS önlisans puanı P93 puan türünden 70 taban puan veya üzerinde puan almış olmak,  (Süleyman Soylu , yaptığı açıklamada ön lisans KPSS 'nin 65 puana düşürülmesi için çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.) 

- 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak

- Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

- Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

- Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

- Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

- Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

- Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

- Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak

10 BİN POLİS ALIMI ERTELENDİ Mİ?

Eylül ayı içinda 25. dönem POMEM kapsamında 10 bin polis alım ilanının yayımlanması bekleniyordu. Ancak 25. dönem POMEM ile ilgili olarak Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuruda 500 kadın PÖH alımı yapılacağı ifade edildi. Bu kapsamda beklenen 10 bin polis alım ilanı için adayların hayalleri suya düşmüş oldu. 

Adaylar PÖH alımı duyurusu yayımlandığından dolayı 10 bin polis alımının ertelenip ertelenmediğini araştırıyorlar. 25. Dönem POMEM ile PÖH alımı yapılacağından dolayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarına göre beklenen 10 bin polis alımının 26. dönem POMEM ile yapılması beklenmektedir. Ancak bu konu ile ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü veya Polis Akademisi Başkanlığı tarafından bir açıklama yapılmadı. Gelişmeler oldukça adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. 

POLİS AKADEMİSİNDEN YAYIMLANAN DUYURU

Polis Akademisi Başkanlığından PÖH alımına ilişkin yayımlanan duyuruda ise şu ifadelere yer verildi:

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine 25. Dönem POMEM Özel Harekat branşında yetiştirilmek üzere en az lise veya dengi okul olmak üzere, önlisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan (500) kadın öğrencinin alımı yapılacaktır.

Önbaşvuru tarihleri ve sınava ilişkin diğer esaslar daha sonra Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir.

PÖH ALIMI GENEL ŞARTLARI

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı 25. Dönem POMEM PÖH alımına ilişkin ilan henüz yayımlanmadı ancak adaylar genel şartları araştırıyor. Genel şartların ilan yayımlandığında tamamen netlik kazanması ile beraber muhtemel genel şartların şöyle olması bekleniyor:

Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere POMEM'lere başvuru yapacak adaylardan,

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar),

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

PÖH alım ilanı Polis Akademisinden yayımlandığında adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. 

Son Güncelleme: 05.09.2019 11:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yok öyle birşey 2019-09-05 14:56:54

erteleme yok. laf çıkarmayın.

Avatar
Buse 2019-09-05 17:23:39

Lutfenn kpss puan sarti 50 olsun lutfenn sayin Bakanimm

Avatar
özlem 2019-09-05 13:19:28

Artık alınsın ve başvuralım .

Avatar
Gülşen 2019-09-05 15:07:01

Artık alınsın o kadar öğrenci okul bitti boşta bekliyoruz

Avatar
Ali 2019-09-05 16:18:58

Sayın bakanım lütfen 10 bin polis alımı yapılsın başvuruları bekliyoruz sesimizi duyun lütfen

Avatar
Ali 2019-09-05 16:15:00

10 bin polis alımı yapılsın lütfen

Avatar
Ali 2019-09-05 16:14:43

10 bin polis alımı yapılsın lütfen

Avatar
İGZE 2019-09-06 17:45:01

ÖN LİSANSLAR İÇİN 60 OLSUN LÜTFEN