15 Ağustos 2019 Perşembe 00:18
Yeni Bekçi Alımı 2019 Yılı Bitmeden Yapılır Mı? Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı İlanı 2019 Yılı Bitmeden Yayınlanır Mı?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde bekçi alımı için yeni bir açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan gelmişti.

Bakan Soylu 2019/1. dönem ve 2019/2. dönem çarşı ve mahalle bekçisi alımının yanı sıra yaptığı açıklamasında yeni bekçi alımını duyurmuştu.

Bakan Soylu'nun Mayıs ayında yaptığı açıklama hâlen araştırılıyor. EGM bünyesinde bekçi olmak isteyenler bekçi alım ilanının 2019 yılının hangi ayında yayımlanacağını sorguluyor.

2019 yılının sona ermeden yayımlanması beklenen bekçi alımı ilanı için heyecanlı bekleyiş devam ederken Bakan Soylu tarafından yapılan açıklamaları derledik.

YENİ BEKÇİ ALIMI YAPILACAK DEMİŞTİ

Bakan Soylu 25 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklamasında "8 bin bekçi daha alacağız" demiş ve sözlerinde;

"Türkiye'de 21 binin üzerinde bekçi var ve bunların 4 bin 200'ü İstanbul'da ve 8 bin bekçi daha alacağız.

Bir taraftan sokaklarda güvenliği, asayişi, gecenin huzurunu bekçilerle sağlıyoruz.

Bunları merkezlerimizle, karakollarımızla entegre ederek bir mahallede bir semtte ne olduğunu, güvenlik ve asayiş konusunda hangi önlemleri alacağımızı takip eden yeni bir sistem ve anlayışı oluşturma anlamındaki irademizi ortaya koyuyoruz.

Bu yeni sistemi İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer büyük şehirlerimizde kullanmaya başlayacağız. İşlerimizi, hizmetlerimizi kolaylaştıracak, çağın gerekliliklerini karşılayacak uygulamalarımız olacak." ifadelerini kullanmıştı.

BAŞVURU SAYISI AÇIKLAMASI

24 Temmuz 2019 tarihinde açıklama yapan Bakan Soylu 8500 bekçi alımına başvuru yapan kişi sayısını 280 bin olarak açıklamıştı.

Bu konuda yaptığı açıklamasında;

"Güvenlik birimlerine alacağımız adayları titiz bir elemeden geçiriyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda 10 bin özel harekatçı alımına 300 bin aday başvurdu. 8500 bekçi alımına 280 bin kişi başvurdu. Üst düzey bir tercih var Devlete." ifadelerinde bulunmuştu.

BEKÇİ ALIMI ŞARTLARI

2019/1. dönem ve 2019/2. dönem çarşı ve mahalle bekçisi alımı için yayımlanan ilanda talep edilen şartlar şu şekildeydi;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

En az 167 cm boyunda olmak,

Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.

Başvuru yaptığı İL sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak,

Askerlik ödevini bitirmiş olmak,

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18/03/2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18/03/1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak,

Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,

Memuriyete engel bir hali bulunmamak,

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

PEKİ YENİ BEKÇİ ALIMI 2019 YILI BİTMEDEN YAYIMLANIR MI?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 8 bin bekçi alımının yapılacağını açıkladı ancak tarih belirsizliğini koruyor.

Ayrıca 2019/1 .dönem ve 2019/2. dönem bekçi alımı yazılı sınavları hemen, hemen yeni sona erdi. Fiziki mülakatlar yapılmadan yeni bekçi alımının yapılması mümkün görünmüyor.

Bundan dolayı 8 Bin 167 bekçi alımı mülakatlarının sona ermesiyle ilanın yayımlanması beklenebilir.

Bekçi alım süreci hakkında detaylar geldiğinde sitemizde olacaktır..

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burak 2019-08-15 17:23:43

Sayın bakanım lütfen ortaokullarda alım olsun o kadar ekmek parası olmayan insanlarımız var sadece liseye hak tanılmasın lütfen çok ihtiyacı olan insanlarımız var

Avatar
sinan 2019-08-15 13:48:31

Sayın İçşleri Bakan'ı lütfen Allah rızası için yeni bekçi alımında askerlik şartı değitirilsin yada tecilli veya muaf olanda sınava girsin işe çok ihtiuiyacımız var saygı ve sevgilerimle

Avatar
Muhammet yildiz 2019-08-15 17:15:32

Sayin bakanim orta okullar ilk okullar acmi kalsin illa lise dayatmasi cok zorumuza gidiyor yas 36 is bulamiyoruz

Avatar
Muhammet yildiz 2019-08-15 17:15:54

Sayin bakanim orta okullar ilk okullar acmi kalsin illa lise dayatmasi cok zorumuza gidiyor yas 36 is bulamiyoruz

Avatar
Muhammet yildiz 2019-08-15 17:16:09

Sayin bakanim orta okullar ilk okullar acmi kalsin illa lise dayatmasi cok zorumuza gidiyor yas 36 is bulamiyoruz

Avatar
Fatih 2019-08-15 22:36:49

Gece bekçisi olmak çok istiyorum işsizlikten parasızlıktan değil bu işi gerçekten çok seviyorum ve yapmak istiyorum gözümüzün önünde neler oluyor şahit oluyoruz ama başımıza bela gelir diye bir şey diyemiyoruz artık bende en azından gece bekçisi olup suçlarla mücadele etmek istiyorum

Avatar
Bekci adayi 2019-09-05 08:32:01

Sayin bakanim.lutfen 2019 yili bitmeden yeni ilan acin Allah askina lutfen 2 puanla sinavda kaldik. Allah askina duyun sesimizi.

Avatar
Bekci adayi 2019-09-05 08:32:16

Sayin bakanim.lutfen 2019 yili bitmeden yeni ilan acin Allah askina lutfen 2 puanla sinavda kaldik. Allah askina duyun sesimizi.