Fiziksel hareketsizlik yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar ve gençler için de ciddi bir sağlık riski taşımaktadır. Kronik hastalıkların oluşmasında genetik, çevresel ve biyolojik faktörlerin dışında en önemli etken, fiziksel hareketsizlik ve yanlış beslenmedir. İleri yaşlarda görmeye alıştığımız birçok kronik hastalığın, hareketsiz yaşam tarzının benimsenmesinden dolayı, günümüzde artık çocukluk döneminde de ortaya çıktığını üzülerek görmekteyiz.  Bu nedenle, bebeklik çağından itibaren çocuklarda fiziksel hareketin artırılmalı ve gün içerisinde hareketsiz olarak geçirilen sürenin azaltılmalıdır. Çocukluk dönemi hastalıklarının yanı sıra, temelleri çocuklukta atılan pek çok hastalığın önlenmesi için özellikle okul çocuklarında düzenli fiziksel aktivite ve spor son derece önemlidir.

Düzenli olarak yapılan fiziksel aktivitelerin, çocuklarda bilişsel gelişime katkı sağlayarak onların okul başarısını olumlu şekilde etkilediği ve daha sosyal ve düzenli bir yaşam alışkanlığı kazanmalarını sağladığı bilinmektedir. 

Fiziksel aktivite beden ve ruh ve sağlığı açısından da çok önemlidir.  Bireyin kendini iyi hissetmesi ve mutlu olması, depresyon ve kaygı bozukluğu riskini azaltması, sağlıklı kas, kemik ve eklem yapısı üzerine olumlu etkileri nedeniyle vücut düzgünlüğü ve farkındalığını geliştirerek bedeni ile barışık, özgüvenli bireyler yaratması, iletişim becerilerini geliştirmesi ve bu sayede liderlik vasıflarının ön plana çıkarılması bunlara örnek olarak verilebilir.  Ayrıca, olumlu düşünebilme ve stresle başa çıkabilme yeteneğini geliştirmesi, benlik saygısı ve özgüvende artma ve yorgunluk hissinde azalma gibi olumlu değişiklikler de fiziksel aktivitenin kazanımları arasında yerini alır.  

İlköğretim çağındaki çocuklar için fiziksel aktivite önerilerine bakacak olursak;  Günümüzde hareketsizliğin en yaygın nedeni televizyon ve bilgisayar kullanımıdır. İdeal olanı günde bir saat televizyon izlenmesi, bu sürenin günde iki saati kesinlikle geçmemesidir. Çocuklar televizyonu mutlaka bir erişkin ile birlikte izlemelidirler.

Her gün en az 60 dakika orta şiddetten yüksek şiddete doğru giden fiziksel aktiviteler tercih edilmelidir. Haftada en az 3 defa da yüksek şiddette aktivite yapılması önerilmektedir. 

Çocuk ve gençlerde oyun, spor, eğlence, ulaşım, ev işleri, boş zamanlar, beden eğitimi derslerine aktif katılım yerinde olacaktır. Yer değiştirme hareketlerinin geliştirilmesi için şu oyunlar da yardımcı olacaktır. “Sıranı Bul”, “Müzikli Yer Kapmaca” gibi oyunlar,  dengenin geliştirilmesi için; “Sek Sek”, “Donnn Çözül” gibi oyunlar, nesne kontrolünün gelişilmesi için; “Resmi Vur Sayıyı Al”, “Uzağa Fırlat” gibi oyunlar, birleştirilmiş hareketlerin geliştirilmesi için; “Dört Kere Zıpla”, “Üç Kere El Çırp” gibi oyunlar, verilen ritim ve müziğe uygun bireysel ve grupla nesneli/nesnesiz dans etme becerilerinin geliştirilmesi için; “Çizgiyi Aş Aya Ulaş” gibi oyunlar, doğaya uyumun geliştirilmesi için; “İstop”, “Saklambaç”, “Uçurtma Uçurma”, doğada yürüyüş önerilebilir. 

Unutulmamalıdır ki çocuklarımızın geleceğini planlarken sadece meslek odaklı olmak asla doğru bir yaklaşım değildir. Onların beden ve ruh sağlığı kazanacakları paradan, şan, şöhret ve ya ünden çok daha önemlidir. 
Daha sağlıklı, zinde, akıllı nesiller yetiştirmek bizim ellerimizde. 

Daha güçlü , üretken modern bir Türkiye için el ele, omuz omuza ,gönül gönüle.

Başka Türkiye yok…

Uzman Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Hasan GÖKTEN
hasangokten@hotmail.com

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL

NOT: BU HABERİN/MAKALENİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR...  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.