15 bin TL 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz ev kadınlarına kredi desteği

Hükümet tarafından, kadınların işgücüne katılımını yükseltmeyi ve sosyal güvence ve iş imkanı yaratmak amaçlı 2 yıl geri ödemesiz 15 bin TL kredi imkanı sunuyor. Ayrıca KOSGEB Kadın Grişimci Desteği kapsamında kendi işini kuracak kadınlara hibe desteği sağlıyor. İŞ'TE Anne Projesi kapsamındaki kurslara katılan 0 - 15 yaş çocuğu olan annelere ise günlük 80 TL ödeme yapılıyor.

Genel 11.06.2019, 12:41
15 bin TL 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz ev kadınlarına kredi desteği

Devlet, birçok kadına, kadınların işgücüne katılımını yükseltmeyi hedefleyerek 15 bin TL 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredi imkanı sunuyor. Yaklaşık 12 milyon ev kadınına sosyal güvence ve iş imkanı yaratmak amaçlanıyor. 

İki yıl geri ödemesiz

SYDV 'ler ev kadınlarına verdiği kredi için ilk iki yıl geri ödeme almıyor. İlk iki yıl geri ödeme almayan devlet, sonraki 6 yıl için krediyi faizsiz olarak geri alyıor. Kadınlar , devletten aldıkları bu 2 yıl geri ödemesiz faizsiz krediyle kendi işini kurabilecek. 

KOSGEB'den kadın girişimcilere destek 

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği kapsamında işyeri açacak kadın girişimcilere 50 bin liraya kadar hibe, 300 bin liraya kadarki yatırımlarda düşük faizli kredi imkanı sunuluyor.

Girişimcilik belgesi alanlara araç-gereç, makine gibi ihtiyaçlar için sıfır faizle 100 bin liraya kadar kredi desteği sağlanıyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla da tarımla uğraşan kadınlara yüzde 70 hibe desteği veriliyor.

Evde üretime destek

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı çatısı altında verilen eğitimlerin ardından mikro kredi ile evde üretim destekleniyor. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında faizsiz geri ödemek koşuluyla ev kadınlarına 5 bin liraya kadar kredi veriliyor. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı aracılığıyla girişimci kadınlara kredi kullandırılıyor.

İŞ'TE Anne Projesi 

İŞ'TE Anne Projesi kapsamındaki kurs ve programlara katılan 0-15 yaş arası çocuğa sahip annelere günlük 80 lira ödeme yapılıyor. Eğitim süresince katılımcıların iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri yine İŞKUR tarafından karşılanarak sağlık hizmetlerinden de faydalanmaları sağlanıyor. 

Yorumlar (4)
Tülay çatkaya 7 ay önce
Nasıl ve nerden alabiliriz bu krediyi
Gülay Akmaz 7 ay önce
İş yeri açmak için girişimci ev hanımı olarak KOSGEB den hibe kredi nasıl alınıyor tarafıma bilgi vermenizi rica ederim
www.izmirokanevdenevenakliyat.com 7 ay önce
Faydali
Selda terkin 7 ay önce
Ne zaman gerçekleşecek ve nasıl başvuru yapılacak