2019 Babalar Günü hangi güne denk geliyor? Babalar Günü hediye seçenekleri

Babalar Günü ne zamandan beri kutlanıyor, tarihçesi nedir? 'Babalar günü ne zaman ve hangi güne denk geliyor?' soruları şimdiden araştırılmaya başlandı. Mayıs ayında kutlanan Anneler Günü sonrasında merak konusu olan Babalar Günü ne zaman kutlanacak? Babalar günü için hediye alternatifleri neler? İşte detaylar...

Genel 05.06.2019, 16:52
2019 Babalar Günü hangi güne denk geliyor? Babalar Günü hediye seçenekleri

Bu yıl 'Babalar Günü ne zaman kutlanacak?' ve 'Babalar Günü hangi güne denk geliyor?' soruları şimdiden merak edilmeye başlandı. Haziran ayının üçüncü haftasına denk gelen özel gün bu yıl 6 Haziran 2019 Pazar tarihinde kutlanacak.

Babalar günü ilk ne zaman kutlandı? Babalar Günü tarihçesi nedir?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi.Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Babalar Günü ne zaman?

Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gündür. 2019 Yılında Babalar Günü ülkemizde, 16 Haziran 2019 Pazar günü kutlanacak.

Babalar Günü için hediye seçenekleri... Babalar Günü'nde ne hediye alınabilir?

 Son zamanlarda kişiye özel hediyeler dikkat çekmekte. Fotoğraflarla hazırlanan özel tasarım hediyeler seneler boyu saklanacak ve bu özel günü hep akıllarda tutacak cinsten. Babalar Günü‘nde babanın çocuklarıyla bir fotoğrafından dergi kapağı yaptırarak ona büyük bir sürpriz yapabilirsiniz.

İlk defa Babalar Günü‘nü kutlayacaklara esprili baskılı bir t-shirt armağan edebilirsiniz. Yeni doğan bebeğe de yine aynı tarz bir body ile baba oğul- baba kız bir takım hediye alabilirsiniz. Ya da Babalar Günü‘nde babanızın en sevdiği bir filmin posterine resmiyle bir montaj yaptırtıp ona etkileyici bir hediye alabilirsiniz.

 Babanız maceraperest ruhlu ise size akrobasi uçuşunu öneriyoruz. Dünyaca ünlü bir pilot ile havada taklalar atarak İstanbul semalarında son derece heyecanlı bir gün yaşamasını sağlayabilirsiniz. Her sene aldığınız gömlek, kravat gibi giyim eşyaları artık sizin için sıradan bir hediye ise bu ürünleri nakışlatarak babanızın adına özel mesajlı bir hale getirtebilirsiniz.

 Babalar Günü‘nde babanıza güzel ve farklı bir hediye almak için öncelikle onun nelerden hoşlandığını, günlük hayatını düşünün. Kullanışlı bir hediye olsun derseniz iş hayatında ya da günlük hayatta işine yarayacak bir hediyeyi Babalar Günü‘nde babanız için seçebilirsiniz.

-İhtiyacı olan, alma istediği ya da ona çok yakışacağını düşündüğünüz gömlek, kazak, tişört, pantolon, çorap vs. daha pek çok hediye alternatifi düşünebilirsiniz. İster birlikte giderek onun beğendiği bir ürünü alabilir, isterseniz de sürpriz yapabilirsiniz.

-Kravat, kol düğmesi, saat, yüzük, bileklik, kemer, gözlük, kolye, şapka gibi onun tarzına uygun aksesuarları hediye olarak tercih edebilirsiniz. Her taktığında ve üzerinde taşıdığında sizi hatırlayacak olan babalarınız için hangi ürünü daha çok sevecekse onu tercih edebilirsiniz.

Yorumlar (0)