Bakan Akar dün 'yeni askerlik sistemi' sunumunu Beştepe'de gerçekleştirdi! Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?

Uzun zamandır detayları konuşulan ve özellikle gençlerin merakla meclise gitmesini beklediği 'yeni askerlik sistemi' sunumu dün MS Bakanlı Hulisi Akar tarafından Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. Son şekli merak edilen yeni sistemde neler değişecek? Kısa ve uzun dönem ayrımı kalkacak mı? Bedelli askerlikte yaş sınırı değişecek mi? Sistem ne zaman meclise gidecek? İşte tüm detaylar...

Genel 16.05.2019, 10:17
Bakan Akar dün 'yeni askerlik sistemi' sunumunu Beştepe'de gerçekleştirdi! Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?

2019 yeni askerlik sistemi için kollar sıvandı. Gençlerin merakla detaylarını öğrenmek istediği sistemin son hali Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. Erdoğan onayladığı taktirde sistemin meclise giderek orada oylanması beklenecek. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son şekli verilen yeni askerlik sistemiyle ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ayrıntılı sunum yaptı.

23 Haziran'dan önce netleşmesi bekleniyor

Akar, bir süredir hazırlıkları süren yeni askerlik sistemin son şeklini başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere MYK üyelerine ve AK Parti kurmaylarına anlattı. Toplantıya Ankara’da bulunan bazı MYK üyeleri ve grup başkanvekilleri katıldı. Askerlik sisteminin tüm ayrıntılarıyla değerlendirildiği toplantı yaklaşık 1.5 saat sürdü. Beştepe’de ele alınan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemenin Erdoğan’ın onayının ardından önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edilerek 23 Haziran seçimi öncesinde yasalaşması bekleniyor. Toplantıda 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbulseçimlerine dönük çalışmalarla, kampanya döneminde atılacak adımların da değerlendirildiği ifade ediliyor.

Bedelli sürekli olacak ve yaş şartı kaldırılacak

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, son şekli verilen çalışmaya göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yükümlülük sistemini kökten değiştirecek yeni sistemle askerlikte kısa ve uzun dönem ikiliği kaldırılacak. Zorunlu temel askerlik eğitimi de 1 ay olacak. Yeni sisteme göre, lise mezunu ve altı gençler bir ay temel askerlik yaptıktan sonra zorunlu olarak 5 ay kıta görevinde bulunacak. Bu 6 ayın sonunda isterlerse terhis olacaklar ya da sözleşmeli olarak maaşlı 6 ay daha askerlik yapabilecekler. Başarılı olmaları halinde profesyonel askerliğe geçebilecekler. Sözleşmeli er-erbaş, uzman çavuş rütbesiyle orduda devam edebilecek. İlk kez, “yedek astsubaylık” uygulaması yapılacak. Meslek yüksekokul mezunları isteğe bağlı olarak, yedek astsubaylıktan faydalanabilecek. Yeni sistemde bedelli askerlik uygulaması da sürekli hale geldi. Bedelli askerlikte uygulanan yaş sınırı da kaldırılacak.

Yorumlar (0)