16 Mayıs 2019 Perşembe 11:48
Bakan Selçuk açıkladı: 2019'a kadar İŞKUR ile 388 bin engelli kişi işe alındı

Bakan Selçuk, İŞKUR'un engelli istihdamı kapsamında  yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Engellilere yönelik istihdam teşviklerinin başarıyla uygulandığını  dile getiren Selçuk, bu kapsamda İş Kanunu'nun 30'uncu maddesine göre, özel  sektör işverenlerince kota kapsamında ya da dışında çalıştırılan bütün engelliler  için, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait  işveren hisselerinin tamamının Hazinece karşılandığını söyledi.

İstihdam teşviki süresi kadın, genç veya engelli olduğund 18 aya çıkıyor

"İstihdam Seferberliği" kapsamında 2018'de hayata geçirilen ve 2020  sonuna kadar devam edecek İlave İstihdam Teşviki ile de kadınlara, gençlere ve  engellilere özel düzenleme yapıldığını hatırlatan Selçuk, bu kapsamda ilave  istihdam için sağlanılan desteğin süresinin 12 ay, işe alınan kişinin kadın, genç  ve engelli olması durumunda teşvik süresinin ise 18 ay olduğunu kaydetti.

Selçuk, 2012'de istihdam edilen iş ve meslek danışmanlarının, 580 bin  engelliyle 1 milyon 266 bin bireysel görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

İŞKUR 2019'da Ocak'tan Nisan'a dek 4 bin 515 engelli vatandaşı işe yerleştirdi

Engellilerin istihdamının artırılması ve rehabilitasyonlarının  sağlanmasına yönelik düzenlenen mesleki eğitim kurslarından 2002-2019 Ocak-Nisan  döneminde 41 bin 105 engellinin yararlandığını ifade eden Selçuk, "İŞKUR  vasıtasıyla 2002 yılından 2019 Nisan sonuna kadar 387 bin 915 engellinin işe  yerleşmesine aracılık ettik. Geçen yıl 14 bin 930, 2019 Nisan sonu itibarıyla da  4 bin 515 engelli vatandaşımız işe yerleştirildi." diye konuştu.

Engellilere yönelik hibe destekleri bulunduğunu anlatan Selçuk, bu  hizmetten 2014'ten bugüne kadar bin 550 kişinin faydalandığını, destek tutarının  da 50 bin lira olduğunu söyledi.

Toplum yararına programlarda engellilere öncelik sağlandığını belirten  Selçuk, 2017'den bu yana pilot olarak yürütülen "İş Kulüpleri" ile kadın, genç,  engelli, eski hükümlü, uzun süreli işsizler, Roman vatandaşlar gibi özel politika  gerektirenlere yönelik yoğunlaştırılmış iş ve meslek danışmanlığı hizmeti  sunulduğunu ifade etti.

Selçuk, 2-5 gün süren eğitimlerde vatandaşların kendilerini  tanımalarına destek olunurken, iş arama becerilerinin geliştirilmesine de katkıda  bulunulduğunu anlattı.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası süresince 34 ilde 40 iş kulübünde "Bu  Kulüpte Engel Yok, İş Var" mottosundan hareketle sadece engellilerden oluşan  gruplara hizmet verildiğini vurgulayan Selçuk, "Bu çerçevede iş kulüplerini  2020'ye kadar tüm Türkiye'de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz." dedi.

"Engelli memur sayısı 56 bini geçti"

Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Engelli Bireylerin İstihdama ve Sosyal Yaşama Katılımının Artırılması  Yatırım Projesi ile engellilerin istihdamını artırmak amacıyla 'Engelli İş  Koçluğu' sistemine geçiyoruz. Modelin altyapısı için 2018'de 8 pilot ilde  çalışmalar başlattık. 2020 sonu itibarıyla 81 ile yaygınlaştırma çalışmaları  yürüterek, engelli vatandaşlarımızın sürdürülebilir istihdamlarına katkı  sunacağız."

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 53'üncü maddesine göre, kurum  ve kuruluşların bu kapsamda istihdam ettiği kadrolarda yüzde 3 engelli  çalıştırmak zorunda olduğunu anımsatan Selçuk, 2002'de 5 bin 777 engellinin memur  olarak istihdam edildiğini, 2019 Mayıs itibarıyla bu sayının 56 bini geçtiğini  kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.