Çalışan kıdem süresine göre en fazla kaç gün rapor olabilir? Sağlık raporu süresi aşılırsa kıdem tazminatı hakkı yanar mı?

İşveren, uzun süre rapor alarak işe devamsızlık yapan çalışanının, uzun süreli raporlar sebebiyle işten çıkarılmaları konusunda yasada belirli bir limit vardır ve bu süre işçinin kıdemine göre değişiklik gösterir. Peki hangi çalışan ne kadar rapor alabilir? Uzun süreli sağlık raporlarında işveren sözleşme feshedebilir mi? Böyle bir durumda kıdem tazminatı hakkı yanar mı? İşte cevapları...

Genel 16.05.2019, 16:40
Çalışan kıdem süresine göre en fazla kaç gün rapor olabilir? Sağlık raporu süresi aşılırsa kıdem tazminatı hakkı yanar mı?

Zaman zaman çalışanlar sağlık sorunları nedeniyle uzun süreli raporlar almak durumunda kalabiliyorlar. Bazen bu durumun suistimal ediliği gibi durumlar da söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla uzun süreli rapor alan çalışanların işleri tehlikeye girebiliyor. Raporlu olarak işe devamsızlık yapılan süre belli bir limiti aşarsa, işverenin çalışanı işten çıkarabilme hakkı doğuyor. İşte kimlerin en fazla ne kadar sürelik rapor alabileceği ile ilgili detaylar...

İşveren, uzun süre rapor alarak işe devamsızlık yapan çalışanının iş sözleşmesini feshedebilir. İşçilerin aldıkları uzun süreli raporlar sebebiyle işten çıkarılmaları konusunda yasada belirli bir limit vardır ve bu süre işçinin kıdemine göre değişiklik gösterir. 

Kıdem süresine göre ne kadar sağlık raporu alınabilir?

Rapor süresinin kişinin çalışma süresine isabet eden bildirim süresini 6 hafta aşması durumunda işveren iş sözleşmesini feshedebilir. 

-İşyerindeki kıdemi 6 aydan az olan işçiler en fazla 8 hafta

-İşyerindeki kıdemi 6 ay ila 1,5 yıl (dahil) arasında olan işçiler en fazla 10 hafta

-İşyerindeki kıdemi 1,5 yıldan çok 3 yıla kadar (3 yıl dahil) olan işçiler en fazla 12 hafta

-İşyerindeki kıdemi 3 yıldan çok olan işçiler en fazla 14 hafta rapor alabilir.

Uzun süren sağlık raporlarında kıdem tazminatı hakkı yanar mı?

Rapor süresinin bu limitleri aşması durumunda çalışanın iş sözleşmesi feshedilebilecektir ancak bu durum işçinin kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırmaz.

Yorumlar (0)