Deprem araştırmacısı Ahmet Yakut'tan şoke eden deprem uyarısı! 2 bin yıllık fay..

Deprem araştırmacısı Ahmet Yakut'tan şoke eden deprem uyarısı! 2 bin yıllık fay..

Deprem araştırmacısı Ahmet Yakut'tan şoke eden deprem uyarısı geldi. Son dönemde Balıkesir'de yaşanan depremlerle ilgili açıklama yapan Yakut, buradaki fay hattının mutlaka araştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Balıkesir il merkezine yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta bulunan Kalaycılar ve Kabakdere mevkiinin merkez üssü olduğu 3 deprem sonrasında Balıkesir'e şaşırtan bir uyarı geldi. 3.3 ve 3.7 büyüklüğündeki depremlerle sarsılan Balıkesir ile ilgili 2 bin yıldır sessiz kalan fay söyleminin net olarak araştırılması gerektiğini belirtti.

2 BİN YILDIR SESSİZ FAY SÖYLEMİ ARAŞTIRILMALIDIR

Akhisar depremiyle, Ege levhasının sıkıştığını ifade eden Yakıt, bu levhanın sürekli rutin deprem ürettiğini belirterek, "Meydana gelen iki deprem Balıkesir Fayı Gökceyazı segmentinin kuzeyinde meydana geldi. Akhisar depremleriyle sıkışan Ege levhasının rutin olarak ürettiği depremlerdir. Bu deprem sonrası Gökçeyazı segmenti üzerinde 'büyük bir deprem bekliyorum' demek bence havada kalır bir iddia olur. Balıkesir merkezli olarak 28 Ocak 1898 tarihinde meydana gelen ve gerek arşivlere, gerekse de yıkım şiddetine bakıldığında 7.0 büyüklüğündeki deprem sonrası Gökçeyazı segmentinde yaklaşık 122 yıldır Balıkesir merkezli büyük bir deprem yaşanmadı. Daha önce ortaya atılan ve Gökçeyazı segmentinin önemli bir segment olduğunu biliyoruz. Lakin bin senede bir deprem ürettiği ve yaklaşık 2 bin yıldır sessiz olduğu söylemi daha net bir şekilde araştırılmalıdır. Sonuçta depremler sadece zamansal istatistik verilerine göre kendini yenilememektedir" açıklamasını yaptı.

Deprem araştırmacısı Ahmet Yakut'tan şoke eden deprem uyarısı! 2 bin yıllık fay..

HER AN DEPREM OLACAKMIŞ GİBİ YAŞAMALIYIZ

Ülkemizin deprem kuşağında olduğunu hatırlatan Yakut, her an deprem olacakmış gibi yaşamamız gerektiğini belirterek şu ifadeyi kullandı:

Mevcut fayın senelik kayma hızına, deprem yineleme aralığına ve son olarak da deprem ürettiği yıllara göre fayın karakteristiği ortaya konulur. Sonuçta Balıkesir Fayı ve bu faya bağlı Gökçeyazı segmenti herkesin bildiği bir Kuzey Anadolu Fay Zonu gibi deprem yineleme aralığına sahip değildir. Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde depremler kendini 250-500 yıl aralığında yinelerken, bunu Gökçeyazı segmenti ya da genel tabirle Balıkesir Fayı hakkında söylemek sadece havada kalır bir iddiadan öteye geçmez. Tabii ki ülkemiz bir deprem ülkesi ve tabii ki her an deprem olacakmış gibi yapılarımızı ve yaşayışımızı deprem bilincine uygun bir şekilde idame ettirmeliyiz ancak yakın süreç için kendi araştırmalarıma dair öngörüm bu sene için Balıkesir merkezli olarak ani bir kırılma olsa da 5 büyüklüğünün üzerinde bir deprem şahsen beklemem. Balıkesir merkez ve çevresinin deprem üretme potansiyeli ortalamasına bakarsak 3.1-4.6 değerler ortaya çıkmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler