Erken emekli nasıl olunur? Erken emekli olmanın yolu toplu ödemeden geçiyor...

Erken emeklilik hayali kuranlar, yaş ve prim gün sayısı beklemek zorunda kalıyorlar. Yasalarımız geçmişte çalışmadığımız günler için ödeme imkanı tanımıyor. Ancak bazı istisnalar emekliliğin önünü açabiliyor. Peki, toplu para ödeyip nasıl emekli olunur? İşte detaylar...

Genel 06.06.2019, 11:29 06.06.2019, 13:01
Erken emekli nasıl olunur? Erken emekli olmanın yolu toplu ödemeden geçiyor...

Yasalarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkânı yok. Bazı durumlarda toplu ödeme yaparak yıllarca çalışmadan kurtulup erken emekli olabiliyorsunuz. Peki, erken emekli nasıl olunur?

Her çalışan bir gün emekli olmayı hayal ettiği gibi, ülkemizde bunun yolu olarakta belli sayıda gün prim ödemek, belli yaşa gelmek ve belli bir sigortalı yılını doldurmak isteniyor.

Sabah'tan Faruk Erdem'in yazısına göre, yasalarımız geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük ödeme imkânı tanımıyor. Ancak bazı istisnalar ile toplu ödeme yaparak bu günleri satın almak mümkün olabiliyor.

Sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel SağlıkSigortası Kanunu'nun 41. Maddesi ile düzenlenmiş.

Peki o istisnalar nelerdir?

Kadınlar sigortadan sonra üç çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 2.160 günü toplu ödeme ile satın alabiliyor.

Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri toplu olarak ödemek mümkün.

Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri borçlanılarak emeklilik hesabında kullanılıyor.

Emekli Sandığı'na tabi çalışan memurların, ücretsiz izin süreleri borçlanılabiliyor.

Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri de borçlanılabiliyor.

Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri de borçlanılabiliyor.

Grev ve lokavtta geçen süreleri de borçlanmak mümkün.

Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, açıkta geçirdikleri süreleri borçlanma imkânları bulunuyor.

Hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri borçlanılıyor.

Part-time çalışanlar, 30 günden az çalışması olanlar, ücretli öğretmenler bu süreleri borçlanarak 30 güne tamamlayabiliyor.

Yorumlar (0)