banner731

Evde bakım parası nedir? Evde bakım parası 2019 ödemesi ne kadar?

Evde bakım parası, yardıma muhtaç ve engellilerin evlerinde ve aileleriyle birlikte rahatça yaşayabilmeleri için devletin bu ailelere yaptığı ödemeye deniyor. Bilindiği gibi Haziran ayı evde bakım parası ödemeleri Aile Bakanlığı tarafından ödeniyor. Bu ailelere tam 1305 lira ödeme yapılıyor. Peki, evde bakım parası (maaşı) nasıl alınır? Evde bakım parasına başvuru şartları nelerdir?

Genel 13.06.2019, 11:33
Evde bakım parası nedir? Evde bakım parası 2019 ödemesi ne kadar?

Evde bakım parası nedir?

Devlet, bakıma muhtaç engelli ve yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve vatandaşların hayat kalitesinin arttırmak için evde bakım desteği sağlıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca yapılan destekten faydalanan vatandaşların sayısı 515 bin 749 oldu.
2019 yılının ilk altı aylık döneminde bu yardımı alanlara 3 milyar 934 milyon 624 bin lira kaynak aktarıldı.

1305 lira ödeniyor

Bakıma muhtaç olan engelliler ile yaşlı bireylerin yakınlarından ayrılmamaları amacıyla aylık 1305 liralık evde bakım yardımı yapılıyor.

Sizlerde yaşadığınız şehirlere göre hangi illerde evde bakım parası ödemeleri hesaplarınıza yattıysa içeriğimize alt kısımdan yorum olarak yazabilir ve evde bakım parası ödemesi bekleyen diğer okurlarımızla fikir paylaşabilirsiniz.

Evde bakım parası nasıl alınır?

Aile Bakanlığı tarafından açıklanan detaylara göre 1 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2019 tarihleri arasında geçerli olan evde bakım parası ödemesinde hane başı gelir kazancına bakılmaktadır ve en az gelir seviyesi 1219,35 Türk Lirası olmak zorundadır.

2019 evde bakım parasına zam geldi mi?

Aile Bakanlığı evde bakım parasının 2019 yılında geçerli olan tutarını açıklamıştı.

Buna göre 1 Ocak- 31 Aralık 2019 tarihleri arasında evde bakım parası Şubat, Mart ile Nisan, Mayıs ve Haziran'ın yanı sıra Temmuz ayında 1305,97 Türk Lirası olarak hesaplara yatırılmaktadır.

Evde bakım parası maaşına nasıl başvurulur?

Bunun üç şartı bulunuyor. 1) Gelir kriterlerinin uygun olması, 2) Bakıma muhtaçlık kriteri, 3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu. Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil.

Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

Yorumlar (0)