Facebook hesabınızı 1 yıl devre dışı bırakmak için kaç dolar isterdiniz?

Bir dizi açık artırmayla üç ekonomist ve bir sosyal medya araştırmacısı, Facebook kullanıcılarının, hesaplarını 1 yıl boyunca devre dışı bırakmak için yaklaşık bin ABD Doları istediklerini tespit etti. Çalışmanın sonuçları, facebook şirketin piyasa değerini karşılaştırıyor.

Genel 05.01.2019, 05:41 05.01.2019, 06:01
Facebook hesabınızı 1 yıl devre dışı bırakmak için kaç dolar isterdiniz?

Bir dizi açık artırmayla üç ekonomist ve bir sosyal medya araştırmacısı Facebook kullanıcılarının platformdan ne kadar uzaklaşmaları gerektiğini buldu.

Dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook, en popüler sosyal ağın unvanını kazandı.

Sosyal medya, yaşama ve iletişim biçimimizi değiştirdi, ancak Facebook gibi ücretsiz bir servise parasal bir değer koymak zor olabilir.

Ekip, araştırmacıların hesaplarını kapatmaları için insanlara para ödediği bir dizi açık artırmayı kullanarak, kullanıcıların hesaplarını 1 yıl boyunca devre dışı bırakmak için yaklaşık 1.000 ABD Doları istediklerini tespit etti.

Araştırmada müzayedelerin rolü

Araştırmacılar şunları içeriyordu: East Lansing'deki Michigan Eyalet Üniversitesi'nde Saleem Alhabash; Boston, MA'daki Tufts Üniversitesi'nden Sean B. Cash; OH, Gambier'deki Kenyon College'da bulunan Jay Corrigan; ve Matthew Rousu, Selinsgrove, PA'daki Susquehanna Üniversitesi'nde.

Katılımcılardan Facebook hesaplarını kapatmaları için gereken para miktarını göz önünde bulundurmalarını istedikleri üç açık artırma düzenlediler.

Açık artırmalar, üniversite öğrencileri, bir topluluk örneği ve çevrimiçi bir örneği içeriyordu. Bilim adamları, üyeliğin iptal edildiğini doğruladıktan sonra ödemeyi yaptılar.

Cash, “Açık artırma katılımcıları gerçek finansal sonuçlarla karşı karşıya kaldı, bu nedenle hesaplarını belirli bir süre için kapatmak ve doğru şekilde teklif vermek isteyeceklerini telafi etmek istediklerini ciddi bir şekilde düşünmeye teşvik ettiler” dedi.

Üç açık artırmanın detayları şöyle:

1. Bir Ortabatı kolejinde, Facebook'u 1 gün boyunca devre dışı bırakmak için ortalama teklif 122 öğrenci arasında 4,17 dolardı. Araştırmacılar 1 yıllık bir tahmin hesaplamış ve yaklaşık 1.500 - 1.900 dolar arasında bir aralık bulmuşlardır.

2. Bir Ortabatı üniversitesinden 133 öğrencinin ve büyük bir Ortabatı kasabasından 138 yetişkin olan bir öğrenci, Facebook'ta öğrenci grubundaki 1 yıl boyunca devre dışı bırakma teklifinin ortalama 2,000 dolar olduğunu ortaya koydu. Topluluk grubunda, 1000 dolardan biraz fazlaydı.

3. Araştırmacılar, Amazon Mekanik Türk açık pazarını ABD'de 931 yetişkin (ortalama 33 yaşında) seçmek için kullandılar. Bu durumda, Facebook'u 1 yıl boyunca devre dışı bırakmak için verilen ortalama teklif yaklaşık 2,000 dolar oldu.

Cash, "Öğrenciler Facebook'ta topluluk üyelerinden daha yüksek bir değere sahipti" diye sonlandırıyor. "Çok sayıda katılımcı teklif vermeyi reddetti ve bir yıl boyunca Facebook'u devre dışı bırakmanın hoş bir olasılık olmadığını belirtti."

Facebook'un faydaları beklenenden daha büyük

Çalışmanın sonuçları, şirketin piyasa değerini karşılaştırıyor. Yaklaşık 400 milyar dolar ve 2 milyardan fazla kullanıcının piyasa değerlemesine dayanarak, Facebook'un piyasa değeri, açık artırma katılımcılarının yıllık ortalama değer teklifinin yüzde 25'inin altında olan kullanıcı başına 180 dolar civarında olacaktır.

Çalışma yazarlarının "Facebook ve diğer ücretsiz çevrimiçi hizmetlerin ekonomi üzerindeki ölçülebilir etkisi az olsa da, sonuçlarımız bu hizmetlerin kullanıcıları için sağladığı faydaların büyük olduğunu gösteriyor" diyor.

Araştırmacılar, araştırmada kullandıkları ve öğrencileri diğer gruplardan daha fazla temsil ettiği görülmüş örneklerin tüm Facebook kullanıcılarını temsil etmediğini belirtmiştir.

Bununla birlikte, yazarlar, sonuçların, kullanıcılar tarafından numuneler ve farklı zaman dilimlerinde fiyat değerlemesinde tutarlılık gösterdiğine de inanmaktadır.

Yorumlar (0)