FETÖ TSK yapılanmasına yönelik yapılan 'ankesörlü telefon' soruşturmasında 40 gözaltı

FETÖ Terör Örgütünün TSK yapılanmasına yönelik yapılan 'ankesörlü telefon' soruşturmalarında 16 şüpheli tutuklanırken, 23 şüpheli ise etkin pişmanlıktan yararlanarak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

FETÖ TSK yapılanmasına yönelik yapılan 'ankesörlü telefon' soruşturmasında 40 gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca,  FETÖ'nün TSKyapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, örgüt içi haberleşme  amacıyla ankesörlü telefon veya sabit kontörlü hatlar üzerinden iletişim kurduğu  gerekçesiyle gözaltına alınan 42 şüphelinin işlemleri sona erdi.

Savcılık, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 19 şüpheli  askeri, tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk etti. 20 şüpheli etkin  pişmanlıktan yararlanırken, savcılık diğer 2 şüphelinin ise değişen delil  durumunu dikkate alarak serbest bırakılmasına karar verdi. Bir şüphelinin sorgu  işlemi ise sürüyor.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, şüphelilerden 16'sının ''silahlı  terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmasına karar verdi. Hakimlik,  mahkemede etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen 3 şüphelinin ise adli kontrol  şartıyla serbest bırakılmasına hükmetti.

Böylece, soruşturmada toplam 23 şüpheli etkin pişmanlıktan  yararlanarak adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış oldu. Soruşturma kapsamında  8 şüpheli ise halen firari olarak aranıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca,  FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, örgüt içi haberleşme  amacıyla ankesörlü telefon veya sabit kontörlü hatlar üzerinden iletişim kuran  şüphelilerin tespit edilmesi çalışması kapsamında, 1 albay,  2 binbaşı, 1  yüzbaşı, 2 astsubay ile 15 Temmuz darbe girişiminin ardından askeri okuldan  ilişiği kesilen 44 öğrenci olmak üzere 50 şüpheli hakkında geçtiğimiz hafta  gözaltı kararı verilmişti.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE