İmar Barışı'na Başvuracaklar Dikkat! İmar Barışı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman? Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Ev sahibi olan herkesi ilgilendiren gelişme! İmar Barışı'ndan faydalanmak isteyenler için son tarih 15 Haziran, ödemeler ise 30 Haziran’da bitecek. Peki, tapu işlemlerini yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte tüm detaylarıyla imar barışı...

Genel 28.04.2019, 18:33 28.04.2019, 15:34
İmar Barışı'na Başvuracaklar Dikkat! İmar Barışı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman? Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Çıkarılır?

İmar Barışı’na başvurular 15 Haziran’da, ödemeler 30 Haziran’da bitecek. Şu ana kadar İmar Barışı’ndan 9 milyon 807 bin 70 kişi yararlanırken, elde edilen bedel 18 milyar 226 milyon lirayı buldu. Ancak sürece dair vatandaş tam bilgi sahibi değil. Vatandaşlar başvuru ve ödemeler yapılıp, Yapı Kayıt Belgesi çıkarıldıktan sonra sürecin bittiğini düşünüyor. Ancak Yapı Kayıt Belgesi almak tapu anlamına gelmiyor. Tapu için yeni bir süreç başlıyor. 

Başvuru ve Ödemelerden Sonra Yapıt Kayıt Belgesi Alınıyor

Belge alabilmek için yapılan ilk etap başvurusunda metrekare, ada-parsel, inşaat alanı,emlak vergi değeri, imar mevzuatına aykırılık gibi bilgiler isteniyor. Bu bilgilerle başvuru ve ödeme yaptıktan sonra Yapı Kayıt Belgesi alınabiliyor. Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonraki tapu sürecinde ise proje çizimleri, zemin tespit tutanağı gibi teknik bilgiler gerekiyor. Tapu için de yine bir ödeme yapılıyor.

Sahte Danışmanlara Dikkat!

Bu süreci bilmeyenler ya da teknik bilgilerle uğraşmak istemeyenler yetkililerden danışmanlık hizmeti alıp, tüm işlemlerini yaptırabiliyor. Ancak yetkili mimarlık ve müteahhitlik ofislerinin dışında emlakçılar bile bu danışmanlık işine girmiş durumda. Sadece Yapı Kayıt Belgesi alıp tapu sürecini başlatmadan ortadan kaybolanlar var. Hem de vatandaştan yüklü paralar alarak!

Hizmet Bedeli Ne Kadar?

Yapı Kayıt Belgesi alabilmek için ilk etapta gerekli olmayan proje çizimlerini yapıp 15 bin hatta 30 bin lira isteyen danışmanlar bile var. Oysa ki Yapı Kayıt Belgesi almak için süreci yürüten firmalar daire başı 200-300 lira gibi bedellerle bu işlemleri yapıyor. Tapu işlemleri de dahil edildiğinde hizmet bedeli daire başı yalnızca 2-3 bin lira oluyor.

Bakanlık Uyarı Yaptı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, danışmanlardan destek alan vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirterek, “Bu danışmanların yanlış bilgilerle başvuru yapma ihtimali de var. Bu firmalardan doğru başvuru yapılacağına dair teminat alınmalı” tavsiyesinde bulunuyor. Çünkü yanlış beyan tespit edildiğinde alınan Yapı Kayıt Belgesi iptal oluyor. Yani hem belgeniz hem de paranız yanabilir.

Yorumlar (2)
Hasan hüseyin 6 ay önce
Resmi gazetede yayımlandığı tarihe kadar olan yapılar faydalanması lazım, neden 2017 yılı sonuna kadar, olan yapılar faydalanıyor adalet bunun neresinde
Saban kaptan 6 ay önce
Hangi tarihten sonrasi icin imar barisi sarti var. Yoksa tarih kaldirildimi. 50 60 yil olanda muracat edecekmi