İran'da devlet televizyonuna "halkı hükümete karşı kışkırtma" suçlaması

- Muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Cumhuri-yi İslami gazetesi, devlet televizyonunu halkı hükümete karşı kışkırtmakla itham etti

İran'da devlet televizyonuna

ANKARA (AA) - İran'da muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Cumhuri-yi İslami gazetesi, devlet televizyonunu halkı hükümete karşı kışkırtmaya çalışmakla suçladı.

Cumhuri-yi İslami gazetesi bugünkü sayısında yer verdiği bir yazıda, İran Radyo ve Televizyon Kurumu'nun (IRIB) Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin başındaki hükümete karşı izlediği yayın politikasını hedef aldı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in "birlik mesajları verilmesi" yönündeki tavsiyesine rağmen bazı kişilerin iki gün önceki devrimin 40'ıncı yıl dönümü kutlamalarında hükümete karşı slogan atmasına tepki gösteren gazete, yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Televizyon kanallarından biri yayınladığı programlarıyla halkı hükümete karşı sokağa çıkmaya teşvik ediyor. Bu televizyon kanalında çalışan aşırılık yanlısı bir genç, izleyicilerin de tepkisini çekecek şekilde, (kutlamalara katılan) bazı vatandaşlara hükümet aleyhinde kışkırtıcı sorular yöneltti."

Devlet televizyonu olarak bilinen IRIB, 20 ulusal ve 32 bölgesel kanalıyla ülkede TV yayıncılığı yapan tek kuruluş. İran lideri Hamaney'e bağlı olan kurum dışında ülkede özel kanalların çalışması yasak. IRIB, ülkedeki ılımlılar ve reformistler tarafından "muhafazakarlar" lehine yayın yapmakla eleştiriliyor.

Ruhani de geçen yıl ocak ayında yaptığı bir açıklamada, kurumun yayın politikasını eleştirerek, "Herkes şeffaf olmalı. Halk kanaat sahibi olacak şekilde bilgilendirilmeli. Devlet televizyonu siyasi bir grubun değil milletin aynası olmalı." ifadelerini kullanmıştı.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE