banner731

İş kazası geçiren işçi maaş alabilir mi, hakları nelerdir? İş kazası geçiren çalışan iş göremezlik ödeneği nasıl alabilir?

İş yerinde iş kazası geçiren, ve bu nedenle iş göremez hale gelen kişilerin hakları nelerdir? İş göremezlik maaşı nasıl alınır? İş yerinde ya da görevlendirilen yerde işçi iş kazası dışında dinlenme molasında bile rahatsızlansa, iş kazası kapsamında değerlendiriliyor. Çalışanın ya da yakınlarının maaş imkanı da olabiliyor. İşte iş yerinde rahatsızlanan ya da kaza geçiren işçinin ve yakınlarının hakları...

Genel 13.06.2019, 11:23 13.06.2019, 15:39
İş kazası geçiren işçi maaş alabilir mi, hakları nelerdir? İş kazası geçiren çalışan iş göremezlik ödeneği nasıl alabilir?

İşt yerinde kaza geçirmiş binlerce insan, ne gibi hakları olduğunu ve iş göremezlik ödeneği nasıl alacağını merak ediyor. Özellikle hangi hallerin iş kazası sayılıp sayılmayacağı konusunda farklı görüşler bulunuyor
Bir olayın iş kazası sayılabilmesi için sigortalının işyerinde olması ya da işyeriyle ilgili bir yerde bulunması aranıyor. İşçi, işyeri dışında asıl işini yapmadığı sıralarda bile bir kaza geçirirse bu iş kazası olarak sayılıyor.
Aynı çalışan işveren tarafından bir yere gönderilse de orada verilen işi yapmadığı bir esnada bile kalp krizi geçirirse yine iş kazası olarak görülüyor. Eğer işle ilgili olan zamanın dışında bir kaza gerçekleşirse, bu iş kazası sayılmıyor. Fakat ücretli izindeki bir çalışan işyerine ziyarete gittiğinde düşüp kaza geçirirse, bu iş kazası olarak değerlendiriliyor.


Peki iş kazası durumunda çalışanların hakları nelerdir?

İş kazası geçiren çalışanların ve yakınlarının sağlık durumuna göre bazı hakları bulunuyor:

* İstirahatli kaldığı sürede geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor.
* Sağlık durumuna göre sürekli iş göremezlik geliri bağlanıyor.
* Çalışanın vefatı halinde hak sahiplerine gelir bağlanıyor.
* Gelir bağlanmış kız çocuklarına evlenme ödeneği veriliyor.
* Vefat eden sigortalı için cenaze ödeneği veriliyor.

İş göremezlik ödeneği bu 3 durumda veriliyor

İş göremezlik ödeneği sistemi sayesinde çalışanlar rahatsızlık yüzünden çalışamadıkları ya da raporlu oldukları dönemler için SGK'dan para alabiliyor. Böylece raporlu olarak geçirilen dönemlerde gelir kaybının önlenmesi sağlanıyor. 3 çeşit geçici iş göremezlik ödeneği bulunuyor:

Hastalık veya herhangi bir rahatsızlığından dolayı rapor alınmış ise, çalışanın rapor tarihinden önce 90 gün prim ödemiş olması şartı ile rapor parası alma hakkı bulunuyor.

Sigortalı olarak çalışan kişi işyerinde bir kaza geçirmiş ise veya işiyle alakalı olarak meslek hastalığından ötürü rapor almış ise SGK rapor parası ödüyor. Burada geriye doğru prim ödeme şartı aranmıyor.

Yorumlar (0)