İsrail Batı Şeria'da Filistinlilere ait bir evi yıktı

BEYTULLAHİM (AA) – İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinli bir aileye ait evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıktı.Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Heyeti Üyesi Hasan Bureyciyye, AA muhabirine...

İsrail Batı Şeria'da Filistinlilere ait bir evi yıktı

BEYTULLAHİM (AA) – İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinli bir aileye ait evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıktı.

Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Heyeti Üyesi Hasan Bureyciyye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin buldozerler eşliğinde Beytullahim kentine bağlı Beyt Cala beldesindeki Bir Avna Mahallesi'ne baskın düzenlediğini belirtti.

İsrail askerlerinin Muhammed Zureyne adlı Filistinlinin evini kuşattığını ve ruhsatsız olduğunu gerekçe göstererek buldozerler yardımıyla evi yıktığını söyleyen Bureyciyye, evin İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi'nin idare alanına girdiğini kaydetti.

Filistinlilere imar izni konusunda zorluk çıkaran ve Filistinlilerin bu konudaki başvurularının tamamına yakınını reddeden İsrail makamları, Filistinlilere ait binlerce evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor.

Filistinli kaynaklara göre, İsrail makamları sadece geçen yıl işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait 538 ev ve iş yerini yıktı.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e; yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, "güvenliği" İsrail'e devredilmiş; yüzde 61'ini oluşturan "C bölgesi"nin ise "idari yönetimi ve güvenliği" İsrail'e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla "C" bölgesinde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE