Kıdem tazminati alan işçilere gelir vergisi iadesi ödemeleri başladı! Tazminat gelir vergisi iadesi nasıl alınır?

2019 kıdem tazminatı gelir vergisi iadesi bekleyen işçiler için ödemeler başladı. 7 Mart 2018’de yürürlüğe giren yasa ile ikale sözleşmesi sonucunda yapılan ödemelerin tavana kadar olan kısmı vergiden muaf tutulmuştu. İş yerinden ayrılırken işverenle anlaşıp kıdem tazminatı ödemesi bekleyenlerin başvurularını vergi daireleri inceledi. İnceleme sonucunda gelir iadesi yapılması karar verilen işçilerin hesaplarına para yatmaya başladı.

Kıdem tazminati alan işçilere gelir vergisi iadesi ödemeleri başladı! Tazminat gelir vergisi iadesi nasıl alınır?

Tazminat hakkı kazanıp, vergi kesilenler dikkat!

Kıdem tazminatı almaya hak kazanıp, aldıkları ücretten gelir vergisi kesilen herkesi ilgilendiriyor. Veri iadeleri hesaplara yatmaya başladı.

2019'de giren yasa sonucunda tavana kadar olan ödemeler vergiden muaf tutulmuştu

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat. Bu tazminat çoğu zaman işveren tarafından sonlandırılan sözleşmeler neticesinde ödeniyor. Ancak, bazı durumlarda işçi ve işverenin karşılıklı anlaşarak iş akdini feshetmesi (ikale sözleşmesi) durumunda da kıdem tazminatı ödeniyor.

Başvuru yapanların ödemeleri başladı

Kıdem tazminatı 1 aylık brüt ücret kadar ve bunun tavanı şu anda 6016 lira, 1 Ocak-30 Haziran arasında 5001 liraydı. 27 Mart 2018’de yürürlüğe giren yasa ile ikale sözleşmesi sonucunda yapılan ödemelerin tavana kadar olan kısmı vergiden muaf tutuldu. Yani ikale sözleşmesi veya karşılıklı sonlandırma sözleşmesi çerçevesinde 27 Mart 2018’den önce ödenen tazminatlardan kesilmiş olan Gelir Vergisi iade edilecekti.

Bunun için başvuru yapmak gerekiyordu. Başvuruları değerlendiren Vergi Daire’leri kıdemden kesilen söz konusu verginin iadesine başladı. Bu kapsamda başvuru yaparken verdiğiniz hesapları kontrol edin. Gelir Vergisi hesaplanan tutar, son maaş bordrosunda tabi olduğu vergi oranı üzerinden hesaplanıyor ve bu tutar üzerinden iadeye konu ediliyor. Dolayısıyla herkese ödenecek meblağ da buna göre değişiyor. (Posta)

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 13:53
YORUM EKLE