Kıdem tazminati alan işçilere gelir vergisi iadesi ödemeleri başladı! Tazminat gelir vergisi iadesi nasıl alınır?

2019 kıdem tazminatı gelir vergisi iadesi bekleyen işçiler için ödemeler başladı. 7 Mart 2018’de yürürlüğe giren yasa ile ikale sözleşmesi sonucunda yapılan ödemelerin tavana kadar olan kısmı vergiden muaf tutulmuştu. İş yerinden ayrılırken işverenle anlaşıp kıdem tazminatı ödemesi bekleyenlerin başvurularını vergi daireleri inceledi. İnceleme sonucunda gelir iadesi yapılması karar verilen işçilerin hesaplarına para yatmaya başladı.

Genel 13.05.2019, 13:30 13.05.2019, 13:53
Kıdem tazminati alan işçilere gelir vergisi iadesi ödemeleri başladı! Tazminat gelir vergisi iadesi nasıl alınır?

Tazminat hakkı kazanıp, vergi kesilenler dikkat!

Kıdem tazminatı almaya hak kazanıp, aldıkları ücretten gelir vergisi kesilen herkesi ilgilendiriyor. Veri iadeleri hesaplara yatmaya başladı.

2019'de giren yasa sonucunda tavana kadar olan ödemeler vergiden muaf tutulmuştu

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat. Bu tazminat çoğu zaman işveren tarafından sonlandırılan sözleşmeler neticesinde ödeniyor. Ancak, bazı durumlarda işçi ve işverenin karşılıklı anlaşarak iş akdini feshetmesi (ikale sözleşmesi) durumunda da kıdem tazminatı ödeniyor.

Başvuru yapanların ödemeleri başladı

Kıdem tazminatı 1 aylık brüt ücret kadar ve bunun tavanı şu anda 6016 lira, 1 Ocak-30 Haziran arasında 5001 liraydı. 27 Mart 2018’de yürürlüğe giren yasa ile ikale sözleşmesi sonucunda yapılan ödemelerin tavana kadar olan kısmı vergiden muaf tutuldu. Yani ikale sözleşmesi veya karşılıklı sonlandırma sözleşmesi çerçevesinde 27 Mart 2018’den önce ödenen tazminatlardan kesilmiş olan Gelir Vergisi iade edilecekti.

Bunun için başvuru yapmak gerekiyordu. Başvuruları değerlendiren Vergi Daire’leri kıdemden kesilen söz konusu verginin iadesine başladı. Bu kapsamda başvuru yaparken verdiğiniz hesapları kontrol edin. Gelir Vergisi hesaplanan tutar, son maaş bordrosunda tabi olduğu vergi oranı üzerinden hesaplanıyor ve bu tutar üzerinden iadeye konu ediliyor. Dolayısıyla herkese ödenecek meblağ da buna göre değişiyor. (Posta)

Yorumlar (49)
Serkan 4 ay önce
Yalan haberle insanlari kandiriyorlar,subatta basvurduk halen yatmadi,cevremde 7-8 kisi var degisik firmalardan kimseye yatmadi halen,daha aylarca bekleriz bilgi de vermiyorlar
Hakan 4 ay önce
Guya hesaplara yatmaya basladi diye haber yaptilar bir bucuk ay once,ama aradik daha kimseye yatmadi bekliyoruz dediler,ben sahsen umudu kestim,zaten faizinide vermiyolar o paradan 6 ay sonra yatsa hayirmi gelir
Cihan 5 ay önce
Alan varmı bende başvuru yaptım ama bisey yok bende
Şehnaz Önen 4 ay önce
Merhaba arkadaşımın hesabına bugün para yatmış
Hakan gun 4 ay önce
Bugun itibariyle nihayet yatti,fakat hepsi yatmadi kesinti olmus,sanirim tavan rakamdan snra odemiyorlar
Kaya 5 ay önce
Merhaba .bende basvuru yaptim, ama henuz bir gelisme yok.13 mart basvuru tarihi.acaba odeme yapilan varmi? Birbirimizi guncelleme adina bilgilendirelim.Ben basvuruyu buyuk mukellefler vergi dairesine yaptim.Siz nereden nasil ogrendigiz yorum yapan arkadaslar "tamam" oldugunu bilgi verebilirmisiniz?
suat 1 ay önce
Arkadaşlar durumunuz varsa gidin mahkemeye verin 1 yıl içinde faizi ile alabiliyorsunuz adam şubatta baş vurdum diyor maahkeme açsan sonuçlandı idi be kardeşim.
Emel 4 ay önce
Maalesef telefonlara da cevap verilmiyor.Cimere yazdım .oradan da cevap yok
Deniz 4 ay önce
Büyük mükelleflerin hiç bir telefonuna cevap veren yok. En son 2 ay önce görüştüğümde görevli iade ilr ilgili ekranların henüz kullanıma açılmadığını belirtmiş ve açıldığında başvuru sırasına göre iadelerin olacağını söylemişti. Şubat ayının son haftasında başvuru yaptım. Ayrıca işverenle yazışmalar yapılacak olduğu için işlemin uzun süreyi alabileceğini belirtmişti. Bakalım bekliyoruz. Umarım paramızı alırız.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın