Magnezyum eksikliği, D vitamini sentezini ve metabolizma yolunu kapatıyor

Yeni araştırmalar, magnezyumun D vitamini seviyelerinin sağlık ve hastalık ile nasıl ilişkili olduğunu anlamada anahtar taşıyabileceğini ortaya koyuyor.

Genel 05.01.2019, 06:28
Magnezyum eksikliği, D vitamini sentezini ve metabolizma yolunu kapatıyor

Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D Vitamini , bir çok sağlık yararına övgü alan, ünlü statüsünde bir şey yaşamıştır.

Bununla birlikte, sağlığımızı yöneten karmaşık biyolojik süreçler ağında, birkaç oyuncu hiç tecrit altında çalışmamaktadır.

Yeni kanıtlar odağı magnezyum üzerine kaydırıyor ve bu da vücudumuzun D vitamini ne kadar alabileceğini belirlemede merkezi bir rol oynadığını gösteriyor.

Bir çalışmada özellikleri Aralık sayısında Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde , Nashville Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezinden bir araştırma ekibi, TN optimal seviyeler sonucuna varır magnezyum bireyin D vitamini durumuna önemli bir rol oynayabilir.

Magnezyum ve D vitamini arasındaki bağlantı

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezinde tıp profesörü ve baş araştırma yazarı olan Dr. Qi Dai, daha önce Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayenesi Anketi'ne (NHANES) katılmış olan 12.000'den fazla bireyde magnezyum alımı ile D vitamini düzeyleri arasındaki ilişkiyi bildirmişti . -2006 çalışması.

Burada, Dr. Dai ve ekibi, diyet kaynaklarından ya da takviyelerden olsun, yüksek düzeyde magnezyum alımı olan bireylerin düşük D vitamini seviyelerine sahip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Önemli olarak, araştırmacılar ayrıca, özellikle kardiyovasküler hastalık ve bağırsak kanseri nedeniyle ölüm oranlarına baktıklarında magnezyum alımı ile ölüm oranlarında azalma arasında olası bir ilişki bulmuşlardır .

Peki, magnezyum vücuttaki D vitamini biyolojisini nasıl etkiler? Hem D vitamini sentezinde hem güneş ışığına hem de diyet kaynaklarına maruz kalmadan kaynaklanan bir kofaktördür.

Dai, "Magnezyum eksikliği, D vitamini sentezini ve metabolizma yolunu kapatıyor" açıklamasını yaptı.

Daha derin kazma

NHANES çalışmasından elde edilen veriler magnezyum, D vitamini ve mortalite arasında bir bağlantı olduğunu gösterirken, ekip bireysel bir magnezyum vermenin D vitamini seviyelerini değiştirip değiştirmeyeceğini göstermek için çalışmayı tasarlamamıştır.

Magnezyum takviyesi ve D vitamini düzeyleri arasındaki bağlantıya daha ayrıntılı bir şekilde bakmak için Dr. Dai ve meslektaşları, toplam 250 kişiyi kaydeden Kişiselleştirilmiş Kolorektal Kanser Deneme Çalışmasına katılan 180 kişilik bir alt grupla çalıştı.

Bir magnezyum takviyesi ile tedavi, başlangıçta düşük seviyelerde olan kişilerde D vitamini seviyelerinde bir artışa yol açsa da, yüksek seviyelerde olanlarda güneş ışığı seviyesini düşürdü.

Bu önemlidir, çünkü çok fazla D vitamini ile kandaki aşırı kalsiyum (hiperkalsemi) arasında bir ilişki olduğu için ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.

Öte yandan, araştırmacılar düşük D vitamini düzeylerini çeşitli belirtilerle ilişkilendirmiştir ve Dr. Dai özellikle bağırsak kanserindeki rolüyle ilgilenmektedir.

D vitamini, magnezyum ve bağırsak kanseri

Son zamanlarda D vitamini ve barsak kanseri arasındaki bağlantıya bakarak yapılan çalışmaların sonuçları çelişkilidir.

Bu yılın başlarında, Medical News Today , 17 çalışma grubundan gelen verileri toplayan ve bağırsak kanseri olan 5.706 kişiyi ve 7.107 kontrol katılımcısını içeren bir çalışma olduğunu bildirdi .

Bu çalışmada yazarlar, ulusal vitaminlerin altında D vitamini düzeyine sahip kişilerin yüzde 31 oranında artmış barsak kanseri riskine sahip olduğunu bulmuşlardır.

Bununla birlikte, geçen ay yapılan farklı bir çalışmada , D vitamini takviyesi alan çalışma katılımcılarının bağırsak kanseri de dahil olmak üzere kanser gelişimine gelince plasebo alanlardan farklı olmadıkları bulundu .

Magnezyum eksik madde olabilir mi?

"D vitamini yetersizliği, [ABD] 'de oldukça büyük ölçekte potansiyel bir sağlık problemi olarak kabul edilen bir şeydir," diye açıklıyor bir tıp profesörü ve araştırma uzmanı olan Martha Shrubsole.

Shrubole, pek çok durumda, sağlık uzmanlarının, kan testleri güneş ışığında düşük seviyede vitamin ortaya koyan kişilere D vitamini takviyesi önerdiğini belirtmiştir.

“Ancak, D vitaminin yanı sıra, magnezyum eksikliği de az bilinen bir konudur. İnsanların yüzde 80'i, bu ulusal tahminlere dayanarak önerilen diyet ödeneklerini (BKİ) karşılamak için bir günde yeterince magnezyum tüketmiyor.”

Yorumlar (0)